Co da Twojej flocie program do wyznaczania trasy z wieloma punktami

Logistyka to branża, której sukces zależy w dużej mierze od dobrze ułożonych procesów oraz skutecznego zbierania i analizowania danych. Nic więc dziwnego, że sztuczna inteligencja wywiera tak duży wpływ na tę branżę. Systemy informatyczne potrafią gromadzić i korelować ze sobą dane dając gotowe rozwiązania. Dzieje się tak również w przypadku wyznaczania tras wielopunktowych. Program do wyznaczania trasy z wieloma punktami potrafi w ciągu kilku sekund zaplanować trasówki dla całej floty samochodowej, podczas gdy człowiekowi zajęłoby to przynajmniej kilka godzin.

Znaczenie analizy danych w logistyce

Gromadzenie danych jest integralną częścią zarządzania łańcuchem dostaw. Dokładność i jakość zebranych informacji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego łańcucha dostaw — zarówno długich tras międzynarodowych, jak i skomplikowanych trasówek realizowanych w miastach. 

Decyzje biznesowe podejmowane na podstawie odpowiednio przeanalizowanych danych umożliwiają dostosowanie działań firmy do warunków panujących na rynku. Jednocześnie korzystnie z programu do wyznaczania trasy z wieloma punktami pozwala na wyznaczanie tras wedle zapotrzebowania klientów — co wpływa na zdecydowaną poprawę jakości świadczonych usług transportowych. Oznacza to, że optymalizatory tras pozwalają nie tylko lepiej poruszać się po własnej branży, ale również wspomagają przedsiębiorców w bieżącym zarządzaniu zadaniami czy wyznaczaniu tras. 

Podsumowując, decyzje oparte na danych pomagają firmom logistycznym:

  • podejmować lepsze decyzje biznesowe,
  • lepiej organizować i planować pracę,
  • podnosić satysfakcję klientów,
  • obniżać koszty. 

Czym jest program do wyznaczania trasy z wieloma punktami?

Program do wyznaczania trasy z wieloma punktami to rodzaj inteligentnego oprogramowania służącego do projektowania tras kierowców, którzy każdego dnia odwiedzają wiele różnych miejsc na określonym obszarze. Dobre oprogramowanie do wyznaczania tras wielopunktowych charakteryzuje się przyjaznym dla użytkownika interfejsem, w którym odnajdą się zarówno użytkownicy z większym, jak i mniejszym doświadczeniem w pracy z programami i aplikacjami. 

Oprogramowanie tego typu jest zazwyczaj dostosowane do użytkowania na różnych urządzeniach — komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach — oraz systemach operacyjnych — Windows, macOS, iOS czy Android. 

Co wspólnego ma flota samochodowa i algorytmy?

Program do wyznaczania trasy z wieloma punktami wykorzystuje algorytmy, aby znaleźć najlepszy sposób transportu towarów z jednego miejsca do drugiego. Choć przewóz towarów wydaje się czymś stosunkowo prostym — wystarczy załadować przesyłkę i dowieźć ją z punktu A do B — to optymalne ułożenie tras nastręcza nie lada problemów. 

Wyznaczenie trasy optymalnej przez planistę — czyli takiej, która będzie możliwie najbardziej oszczędna i szybka w realizacji — nie jest trudne, jeżeli jest to jedna trasa lub kilka krótkich. Problem zaczyna się wtedy, gdy należy ułożyć trasy wielopunktowe. Dzieje się tak ze względu na… czystą matematykę. Im więcej zmiennych zostaje dodanych do układu, tym bardziej staje się on skomplikowany i trudny do przeanalizowania. W przypadku wyznaczania tras oznacza to wyższe koszty transportu liczone w złotówkach, ale również poświęconym czasie, a nie raz nadmiernemu zatrudnieniu czy utrzymaniu zbyt dużej liczby pojazdów. 

Za pomocą wzorów możliwe jest wyliczenie optymalnych tras, a zagadnienie to rozwija, chociażby, algorytm Bellmana-Forda czy algorytm Dijkstry. Nie są to jednak wzory proste w rozwinięciu i nikt nie ma czasu na zajmowanie się matematyką w takim zakresie w ciągu zwykłego dnia pracy, gdzie liczy się dynamika podejmowania decyzji. Problem może jednak zaskakująco szybko rozwiązać program do wyznaczania trasy z wieloma punktami, taki, jak nasz system Routimo. 

Szybko i sprawnie planuj trasy wielopunktowe

Wcześniej wspomnieliśmy, że program do wyznaczania trasy z wieloma punktami może być wykorzystywany na wielu różnych urządzeniach. System, w tym optymalizator tras Routimo, jednocześnie umożliwia planowanie tras przez managera floty, koordynatora czy planistę, z których następnie będą korzystali kierowcy lub inni pracownicy terenowi na swoich urządzeniach mobilnych.

Tym samym z jednego systemu może korzystać wielu pracowników jednocześnie. Funkcjonalności systemu pozwalają na błyskawiczne ustalanie tras wielopunktowych, ale nie tylko. Realizacja tras może być śledzona w czasie rzeczywistym a oprogramowanie pozwala na bieżącą aktualizację tras i komunikację całego zespołu.

Skorzystaj z kilkunastoletniego doświadczenia zespołu Routimo w projektowaniu aplikacji wspierających pracę zespołów terenowych. Wypełnij formularz kontaktowy i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze specjalistą Routimo. Wyznacz trasę z Routimo, wielofunkcyjnym planerem tras, dzięki któremu doskonale zorganizujesz trasówki swojej floty samochodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj