Kontrolki w samochodzie- co oznaczają?

Kontrolki w samochodzie to niezwykle istotna sprawa. We obecnych autach lampek alarmowych jest tak wiele, iż łatwo w ich gąszczu się pogubić. Jedne są jedynie informacyjne, inne natomiast zazwyczaj znaczą mniej czy bardziej ważną usterkę czy awarię. Kontrolki w pojeździe mają za zadanie informować nas o stanie mechanicznym elementów auta. Kłopot zaczyna się wówczas, jeśli nie wiemy, co znaczą konkretne kontrolki na desce rozdzielczej. O ile większość spośród nich jest dosyć prosta do zinterpretowania, o tyle znaczenie wielu spośród nich nie jest tak naturalne. Oto praktyczny przewodnik po najczęściej będących ikonkach.

Kontrolka hamulca ręcznego czy stopnia płynu hamulcowego

Włącza się wówczas, jeśli zaciągniemy hamulec ręczny. Jeżeli po jego zwolnieniu nie wygaśnie czy zapali się podczas jazdy, znaczy, iż poziom płynu hamulcowego jest za mały. Jak się zachować? Odradza się podróżowanie z włączoną kontrolką płynu hamulcowego. Należy jak najszybciej uzupełnić jego poziom czy udać się do najbliższej stacji serwisowej.

Kontrolka check engine (kontrolka napędu)

Jedną spośród najistotniejszych lampek kontrolnych na desce rozdzielczej jest kontrolka check engine, po polsku popularna także po prostu jako kontrolka napędu. Chociaż to istotna kontrolka, ponieważ połączona jest z pracą napędu, to jej zapalenie wcale nie musi znaczyć dużej usterki. Natomiast należy pamiętać, iż napęd pojazdu może działać w trybie awaryjnym oraz nie rozwijać dużej mocy. Jeżeli pokazuje się kontrolka check engine, należy przede wszystkim zachować spokój oraz udać się do mechanika, jaki dysponuje laptopem badawczym.

O czym świadczą zielone czy niebieskie kontrolki?

Zielone czy niebieskie kontrolki to odpowiedni sygnał dla kierowcy, należą one do grupy informacyjnej oraz mówią, iż pojazd funkcjonuje dobrze oraz informują, jakie funkcje pojazdu teraz są załączone. Zielone oraz niebieskie kontrolki dotyczą zwłaszcza światła zewnętrznego samochodu. Pojawiają się także, jeśli włączony jest: tempomat, system wspomagania parkowania czy asystent pokonywania wzniesień.

Co znaczą kontrolki w pojeździe: informacyjno-ostrzegawcze

Tu sytuacja już nie jest tak oczywista. Część spośród nich mówi o wadach w działaniu któregoś spośród elementów, natomiast inne kontrolki odcienia żółtego przedstawiają się po akcji podjętej poprzez kierowcę. Oraz tak np. uruchomienie ocieplania tylnej szyby czy świateł przeciwmgłowych skutkuje oczywiście zapaleniem się na desce rozdzielczej jednej spośród żółtych kontrolek. Jednak jakie spośród nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Przede wszystkim ikona napędu, lub, jak poszczególni uważają, helikoptera lub łodzi podwodnej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj