Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć miejsce parkingowe przed nieproszonymi gośćmi? A może cenisz sobie prywatność, a przypadkowe osoby wjeżdżają na Twoją posesję? Z pomocą przychodzi blokada parkingowa. Sprawdź, jak ją wybrać i kiedy możesz ją zamontować!
Blokada parkingowa – zalety
Zastanawiasz się, co zrobić, jeśli ktoś zaparkował auto na Twoim miejscu postojowym? Pamiętaj, że policja lub straż miejska może interweniować tylko wtedy, gdy zostało ono odpowiednio oznaczone. Oczywiście, możesz dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego, ale powinieneś liczyć się, że bywa ono rozciągnięte w czasie. Aby zabezpieczyć swoje miejsce, zamontuj blokadę i podnoś ją przy każdym wyjeździe. Oprócz tego powinieneś oznaczyć je tabliczką, np. “Miejsce prywatne. Proszę nie parkować”, lub “Prywatne miejsce postojowe. Zakaz parkowania”.
Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz w dużym mieście, w którym brakuje miejsc parkingowych. Poszukaj wytrzymałej zapory, dzięki czemu zyskujesz pewność, że spełni ona swoje zadanie. Blokada parkingowazwykle pokryta jest warstwą cynku, która chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
W przypadku parkingów osiedlowych, czy przylegających do instytucji użyteczności publicznej lub firmy zazwyczaj można zobaczyć znak D-18 z informacją “wyłącznie dla posiadaczy identyfikatorów. Może być też podana nazwa firmy albo numer rejestracyjny auta. Blokada parkingowa często zakładana jest przez właściciela hotelu, który chce w ten sposób zarezerwować płatne miejsce dla gości.
Rodzaje blokad parkingowych
Dużą popularnością cieszy się składana blokada parkingowa, zamykana na klucz lub kłódkę. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nikt nie zajmie Ci miejsca podczas Twojej nieobecności. Coraz częściej można też spotkać blokady sterowane zdalnie, które odblokowujemy za pomocą aplikacji lub pilota. Do montażu blokady potrzebujesz kołków lub wkrętów. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z instrukcji obsługi. Blokada parkingowa dostępna jest w postaci motylka, słonia lub słupka. Urządzenie najczęściej ma elementy odblaskowe, co zwiększa jej widoczność.
Blokada parkingowa – zgoda na założenie
Jeśli opłaciłeś miejsce na parkingu osiedlowym, a mimo to inni kierowcy ciągle go zajmują, możesz łatwo sobie z tym poradzić. Wystarczy blokada parkingowa, aby spokojnie zaparkować po powrocie do domu. Zanim jednak ją założysz, musisz uzyskać zezwolenie od zarządcy nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowej lub gminy, w zależności od tego, do kogo należy teren. Nielegalna instalacja blokady skutkuje mandatem w wysokości 500 zł, a także jej usunięciem.
Jeśli chcesz postawić blokadę na swojej posesji, nie potrzebujesz niczyjej zgody. Pamiętaj tylko, że nie może ona utrudniać przejazdu służbom porządkowym i pojazdom uprzywilejowanym.