Co to jest regał? Logistyczne ABC

Regały magazynowe, regały paletowe, automatyczne regały do składowania małych jednostek ładunkowych, ale co to jest regał? Czy w złożony i ciepiącym na permanentny brak czasu świecie logistyki jest istnieje definicja regału? Wydaje się, że dość łatwo można o taką definicję się pokusić, ale żeby to zrobić należy przyjrzeć się całemu procesowi składowania ładunków i urządzeniom technicznym, które wspierają te czynności. To co to jest ten regał? Zapraszamy do lektury!

Miejsce magazynu w łańcuch dostaw

Nie ma efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw bez troski o wydajne magazynowanie. Warunki w jakich są przechowywane towary i sposób zarządzania ich przepływem ma bezpośredni wpływ na wszystkie procesy biznesowe firmy. No bo co z tego, że dane przedsiębiorstwo wyprodukuje dane towary, jak nie będzie w stanie ich bezpiecznie przechować do momentu odbioru przez klienta.

Dodatkowo, należy mieć na uwadze zapewnienie ciągłości produkcji. W magazynach gromadzi się również półprodukty, które mają być w przyszłości wykorzystane w procesach produkcyjnych. W przypadku zaawansowanych technologicznie procesów wytwórczych trudno oczekiwać, że jeden dostawca jest w stanie zapewnić wszystkie komponenty, które są wymagane do wyprodukowania danego towaru.

Magazyny mogą być różnego typu. Przykładowo w magazynie może być przechowywane zboże, ale wtedy nie będziemy mieć do czynienia z regałem, a raczej silosem – podobnie ma się sytuacja cieczami i innymi surowcami, które nie są składowane na paletach.

Miejsce palety w procesie magazynowania

No właśnie, paleta! To od palety się wszystko zaczyna. Palety są tak powszechne, że przypominają powietrze, to znaczy, że mało kto je zauważa. Czy istniały by współczesne łańcuchy dostaw bez palet? Pewnie tak, ale wpłynęło by to bezpośrednio zarówno na dostępność, jak i cenę wielu produktów.

Palety zabezpieczają produkt przed uszkodzeniami oraz absorbują uderzania – przykładowo wózkiem widłowym. Gwarantują, że dany produkt dotrze w miejsce przeznaczenia w nienaruszonym stanie. Palety mają różne wymiary, zrobione są z różnych materiałów, a nawet są wykorzystywane w gospodarstwach domowych jako budulec do wszelkiego rodzaju projektów DIY.

Ale w paletach chodzi przede wszystkim o unifikację transportu i magazynowania. Dzięki stosowaniu jednolitych jednostek ładunkowych na samochód ciężarowy wchodzi zawsze taka sama ilość określonych palet. Dzięki jednolitym wymiarom palet można zaprojektować regały gwarantujące ich bezpieczne przechowywanie w magazynie.

Co to jest regał? Czyli o tym co się dzieje z produktem zanim trafi do sklepu

Regał jest to element wyposażenia technicznego magazynu, który służy do bezpiecznego przechowywania produktów podczas procesu składowania. 

Najpopularniejszą formą regału w logistyce jest regał paletowy. Czyli konstrukcja ramowa, składająca się ze słupa (stanowiącego element wsporczy), do którego mocuje się belki. Palety odkłada się wózkiem widłowym właśnie na belki. Belki mogą być umieszczone nawet na wysokości przekraczającej kilkanaście metrów – ich usytuowania bardzo często zależy od możliwości wózka widłowego w zakresie maksymalnej wysokości podnoszenia ładunku. 

Regał może być paletowy, może być półkowy czy też wspornikowy. Przedstawiony podział odnosi się do rodzaju ładunku, jaki będzie składowany w regale. W przypadku regału paletowego sprawa jest jasna, z kolei w regałach półkowych składuje się elementy drobne, które są zbyt małe, żeby przechowywać je na konstrukcji ramowej. Regał wspornikowy jest zaprojektowany do bezpiecznego przechowywania towarów dłużycowych. 

Rodzaj regału zależy zawsze od potrzeb danego przedsiębiorstwa w zakresie składowania i przepływu ładunków. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj