Co to jest cross docking? Charakterystyka

Cross docking inaczej zwany przeładunkiem kompletacyjnym to innowacyjna metoda w świecie logistyki. Jest jednym z rodzajów dystrybucji towaru, który polega na tym, że otrzymany przez dostawcę towar nie wymaga składowania, lecz tuż po przyjęciu jest sprawdzany i przygotowywany do natychmiastowej wysyłki do klienta. Jedną z opcji jest odebranie towarów z jednego miejsca do dużej ilości dostawców, bądź od jednego dostawców do dużej liczby punktów odbioru. Metoda ta może być zastosowana na różnym etapie dystrybucji towarów i mieć na uwadze produkty trafiające dopiero na produkcję bądź towary gotowe przeznaczone do sklepu lub indywidualnego klienta. Dzięki braku potrzeby magazynowania czas relizacji zamówienia jest znacznie skrócony, a produkt szybciej trafia do odbiorcy finalnego.

Etapy cross dockingu

Cross docking to metoda składająca się z kilku istotnych etapów do których należą:

  • Planowanie przyjęcia towaru od dostawcy
  • Przyjęcie towaru w hali magazynowej
  • Dokładne sprawdzenie produktów -kontrola jakości oraz weryfikacja zgodności dotycząca prawidłowości pod względem ilości i rodzaju na podstawie listu przewozowego
  • Pakowanie zamówień i ich dalsza wysyłka

Każdy z etapów przypomina tradycyjny model łańcucha dostaw, jednakże z pominięciem składowania towarów, które w praktyce zajmuje najwięcej czasu.

Poziomy realizacji cross dockingu

Wszystkie operacje w cross dockingu wykonywane są w strefach przyrampowych, z pominięciem składowania towaru, w celu jak najszybszej realizacji zamówień. Metoda ta polega na synchronizacji wszystkich etapów związanych zarówno z przyjęciem, kontrolą jak i dalszą wysyłką towarów. Cross docking można podzielić na 3 różne poziomy:

  • cross docking pełnych palet – jednorodny produkt kierowany jest bezpośrednio do sklepu (dotyczy do przede wszystkim towarów posiadających dużą objętość)
  • cross docking z kompletacją w punkcie przeładunkowym – jednakowe produkty najpierw przekierowywane są do centrum dystrybucji, gdzie następuje ich weryfikacja i kompletacja na podstawie zamówień klientów
  • cross docking zamówień sklepowych skompletowanych przez dostawcę – producent sam musi skompletować i dostarczyć dany towar do sklepu, dlatego też powinien orientować się w zapotrzebowaniach danego punktu, którego jest dostawcą

Zalety metody cross docking

System cross docking ma wiele zalet, do których należą:

  • krótszy czas realizacji zamówienia poprzez uniknięcie etapu związanego ze składowaniem towarów
  • niższe koszty dotyczące prowadzenia magazynu i przechowywania w nim produktów
  • mniejsza ilość i lepsza optymalizacja tras pokonywanych przez dostawców
  • brak towarów zalegających na sklepie
  • mniejsze ryzyko zastoju w czasie transportu
  • dzięki szybszemu dostarczeniu zamówienia, poprawa jakości obsługi klienta i jego zadowolenia

Cross docking to metoda, która jest innowacyjną ideą stosowaną przez coraz większą ilość firm. Atrakcyjne koszta związane z prowadzeniem magazynu, krótszy czas realizacji dostaw czy poprawa konkurencyjności przekonują przedsiębiorców do wprowadzenia tej strategii w sferę swojej działalności. Dobrze opracowany i prawidłowo działający cross docking może przyczynić się do większego rozwoju firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj