Realizacja projektów budowlanych jest bardzo często dużym przedsięwzięciem, które wymaga sporego nakładu finansowego. Jednym z elementów wymaganych do zapewnienia przez inwestora jest zorganizowanie odpowiedniego sprzętu budowlanego. Dotyczy to również przypadków wykonawstwa, kiedy to firmy budowlane same muszą zadbać o to, aby na swoim stanie posiadać konkretne narzędzia, pojazdy oraz technologie potrzebne do postawienia budynku. W tym kontekście coraz częściej przewija się temat wypożyczalni sprzętu budowlanego, jako substytutu do samodzielnego zaopatrywania się w narzędzia. Sprawdzamy, czy korzystanie z usług wypożyczalni się opłaca.
Alternatywa dla kosztownych zakupów urządzeń budowlanych
Podstawowym wyzwaniem napotykanym w obszarze realizacji projektów budowlanych jest zapewnienie odpowiedniego wyposażenia, bez którego wykonanie poszczególnych etapów prac nie byłoby możliwe. Dla wielu firm budowlanych, szczególnie tych działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, wypożyczalnie stają się atrakcyjną opcją, umożliwiając elastyczne zarządzanie zasobami i ograniczanie kosztów. Dotyczy to nie tylko inwestorów, ale również i osób prywatnych, które chcą postawić nowy dom jednorodzinny lub wznieść inny rodzaj konstrukcji – maksymalnie ograniczając koszty związane z zakupami profesjonalnego sprzętu. Z pomocą przychodzą renomowane wypożyczalnie, które zapewniają szereg usług w różnych sektorach funkcjonowania. Oprócz zapewnienia ekwipunku budowlanego, obsługują także centra dystrybucyjne, działają w sektorze morskim oraz umożliwiają doprowadzenie do finiszu wszelkiego rodzaju prac na placu budowy. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Jak działa wypożyczalnia sprzętu budowlanego?
Warto zastanowić się, czy dana wypożyczalnia sprzętu budowlanego posiada wszelkie kategorie produktów, które przydadzą się w wykonywaniu określonego projektu. To ważne ze względu na to, iż w innym wypadku wymagane by było korzystanie z kilku podmiotów wypożyczających jednocześnie. Najlepiej więc zorganizować wszystko w jednym miejscu. Istotne jest również znalezienie najbliższego oddziału takiej firmy. Im dalsza odległość od placu budowy, tym koszty transportu maszyn budowlanych, narzędzi i profesjonalnego sprzętu mogą wzrastać. Część sprawdzonych marek oferuje całodobową obsługę przez 7 dni w tygodniu – to szczególnie przydatna opcja, która pozwala zachować ciągłość realizacji, także podczas nietypowej pory wykonywania prac budowlanych. Dzięki usługom wypożyczalni można sporo zaoszczędzić. Wystarczy pomyśleć, ile kosztów może wygenerować zakup pojemnego agregatu, szlifierek, wycinarek, betoniarek i innych maszyn.
Rodzaje najczęściej wypożyczanych urządzeń
Oczywiście, istnieją także pewne wady korzystania z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Koszty wynajmu mogą się skumulować, szczególnie jeśli projekt dotyczy wybudowania olbrzymich konstrukcji, które wznosi się np. przez kilka lat. Jest to jednak wyjątek. W większości przypadków korzystanie z outsourcingu pozwoli zoptymalizować koszty. Zatem, jakie typy urządzeń cieszą się największym zapotrzebowaniem wśród osób wypożyczających? Oto kilka z nich:
- agregaty,
- narzędzia pomiarowe,
- podnośniki,
- kontenery,
- urządzenia do cięcia,
- betoniarki,
- pompy,
- narzędzia pneumatyczne,
Dużą korzyścią związaną z usługami wypożyczania sprzętu budowlanego jest możliwość szybkiego oszacowania kosztów. Wszelkie płatności są przewidywalne, ponieważ możemy określić, czy potrzebujemy akcesoria na kilka tygodni, miesiąc czy dłużej.