Faktoring – dobry wybór dla firm w branży transportowej

Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem są często narażone na brak wypłacalności ze względu na długie terminy płatności faktur stosowane w tej branży. Jak im zapobiegać? Wiele firm w tym celu korzysta z usługi faktoringu. Na czym polega finansowanie faktur przez faktoring? Ten artykuł został napisany przy współpracy z firmą faktoringową efaktor.com.pl, która specjalizuje się w dostarczaniu elastycznych rozwiązań finansowych m.in dla przedsiębiorstw transportowych.

Finansowanie przez faktoring – na czym polega?

Faktoring to jedna z różnych form finansowania dostępnych dla firm transportowych. Stanowi ona alternatywę albo uzupełnienie dla ofert jak kredyty bankowe, obrotowe, kupieckie.

Faktoring jest formą finansowania, która polega na otrzymaniu płatności za faktury przed terminem ich zapłaty, nawet w ciągu jednego dnia od momentu wystawienia dokumentu.

Wypłata środków prowadzona jest przez faktora, czyli firmę finansującą, która świadczy faktoring. Jej klient, czyli w tym przypadku firma transportowa, jest nazywany faktorantem.

Poprzez usługę jak faktoring dla transportu firma może zatem otrzymać pieniądze natychmiastowo, by utrzymać swoją płynność finansową. Faktor dodatkowo może przejąć na siebie ryzyko związane z nieuregulowaniem faktury przez klienta.

Jaki faktoring jest dostępny dla firm transportowych?

Istnieją dwa rodzaje faktoringu: faktoring bez regresu oraz faktoring z regresem. Jaki z nich polecany jest jako faktoring dla transportu?

W przypadku faktoringu bez regresu, nazywanego pełnym, faktor przejmuje całe ryzyko nieuregulowania faktury, a firma transportowa nie ponosi wtedy odpowiedzialności w przypadku braku zapłaty przez kontrahenta.

Natomiast w przypadku faktoringu z regresem, czyli niepełnego, firma transportowa jest odpowiedzialna za brak zapłaty faktury przez klienta. Gdy więc nie opłaci on faktury, wtedy musi ona zwrócić otrzymane środki do faktora.

Kiedy warto wybrać faktoring dla transportu?

Faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla firm transportowych, kiedy potrzebują one szybkiego dostępu do gotówki, aby sfinansować koszty operacyjne, takie jak paliwo, naprawy pojazdów i wynagrodzenia dla kierowców. Faktoring pozwala przedsiębiorstwom na przyspieszenie otrzymywania płatności za faktury, co pozwala im na lepsze zarządzanie środkami finansowymi i unikanie problemów finansowych związanych z opóźnieniami w płatnościach od klientów.

W przypadku branży transportowej faktoring może być zatem skutecznym sposobem na zwiększenie płynności finansowej. Warto go rozważyć, gdy celem jest zmniejszenie ryzyka upadłości firmy i poprawa jej stabilności finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj