Jaki wideorejestrator wybrać do ciężarówki? Poradnik

Wielu kierowców montuje we własnych pojazdach ciężarowych wideorejestratory. Narzędzia owe poprzez cały czas notują to, co dzieje się przed czy choćby za własnym autem. Takie nagrania mają dużą wartość podczas ustalania, kto jest sprawcą kraksy. Kolizja z odmiennym pojazdem czy odmienny wypadek na ulicy nie należą do przyjemnych doświadczeń. Choćby jeżeli nikt nie odniósł większych uszkodzeń, takie zdarzenia kosztują nas multum strachu.

Najpopularniejsze wideorejestratory

Wideorejestratory samochodowe umieszcza się głównie na przedniej szybie w otoczeniu nawigacji w aucie. Najpopularniejszą formą montowania jest przyssawka – jeśli planujemy, by własne narzędzie było umieszczone w pojeździe w ów sposób możemy poszukać narzędzia ze zintegrowaną przyssawką, czy oferowaną w komplecie. Jeszcze powszechniejsze teraz są wideorejestratory, jakie mocuje się w obudowie lusterka wstecznego. Takie narzędzia kosztują zwykle więcej, jednak nie zmniejszają tak widzialności jak przyssawka. Są także rodzaje umieszczane na stałe.

W jakich sytuacjach przydaje się rejestrator jazdy?

Kamery samochodowe mają dużo przeznaczeń. Choćby w pojazdach ciężarowych nie służą tylko do potencjalnej kontroli kierowcy, jednak są właściwie sposobem na wykluczenie sytuacji konfliktowych. Jeżeli na ulicy dojdzie do stłuczki, zadrapania samochodu czy do innego wydarzenia, należałoby mieć w dłoniach nagranie, jakie pokaże, który był prawdziwy przebieg zdarzeń. Taki film może często uratować przed otrzymaniem mandatu, punktów karnych oraz przed problemami z ubezpieczycielem samochodu.

Odpowiedni wideorejestrator – na co zwrócić uwagę?

Funkcje, jakie proponuje wideorejestrator są dosyć powiększone. Odpowiednio, by znać je wszelkie przed zakupem sprzętu dla siebie. Przede wszystkim zwróć uwagę na to w jakiej rozdzielczości będzie zapisywane wideo – czy pozwala dostrzec szczegóły? Zobacz także, czy narzędzie ma zintegrowany GPS, jaki pozwala na ewidencję pełnego przebiegu drogi. Odpowiednio, jeżeli wideorejestrator może pracować w trybie nocnym oraz ma tryb parkingowy, jaki nagra to co się dzieje z autem, jeśli Cię w nim nie ma.

Rozdzielczość i prędkość klatkowa

Absolutne minimum oraz de facto standard to rozdzielczość Full HD, więc 1920×1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Jeszcze powszechniej natomiast można napotkać rejestratory proponujące większą od tradycyjnego Full HD rozdzielczość zapisu, np. 2560×1440 (tzw. 2.5K). To odpowiedni znak, ponieważ z zasady większa rozdzielczość z zasady znaczy większą dokładność obrazu, jednak poza rozdzielczością wpływ na jakość mają pozostałe ważne elementy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj