Co to jest tranzyt i na czym polega procedura tranzytu?

Tranzyt przewóz osób czy towarów z jednego państwa do kolejnego poprzez obszar trzeciego. Jest formą eksportu usług oraz znaczy procedurę zezwalającą na dostarczanie z jednego do kolejnego miejsca znajdującego się na naszym regionie celnym towarów niekrajowych, niepodlegających w tymże okresie opłatom celnym przywozowym oraz środkom polityki handlowej.

Tranzyt – co to?

Tranzyt jest procedurą, jaka pozwoli na przetransportowanie z jednego miejsca do kolejnego na obszarze kraju produkty obcego pochodzenia. Są to artykuły, jakie nie podlegają celnym opłatom transportowym oraz nie wykorzystuje się dla nich polityki handlowej. Procedura tranzytu jest efektem działalności postanowień Unii Europejskiej. Dokładnie idzie o założenie dotyczące swobodnego przepływu produktów oraz zniesienie barier celnych. Pojęcie tranzytu rozłożyć możemy na dwie grupy – tranzyt bezpośredni oraz tranzyt pośredni, natomiast również wprowadzić możemy podział na tranzyt wewnętrzny oraz zewnętrzny.

Co ważne, chociaż przewóz tranzytowy jest zarządzany poprzez takie umowy międzynarodowe jak Konwencja oraz Statut o wolności tranzytu i Konwencja o handlu tranzytowym krajów bez dostępu do morza, to w jego trakcie przemieszcza się towary, jakie nie podlegają polityce handlowej oraz są zwolnione z transportowych należności celnych. Dosyć wielka swoboda prawa w procedurze tranzytu oraz zwolnienie z potrzeby wypełnienia wielu procedurze jest rezultatem zniesienia barier celnych na obszarze Unii Europejskiej i realizacji jej założeń.

Na czym polega procedura tranzytu?

Procedura tranzytu jest efektem działalności jednego spośród założeń Unii Europejskiej, jakim jest swobodny przepływ towarów, w tymże zniesienie granic celnych. Możemy poznać procedurę tranzytu wewnętrznego oraz zewnętrznego. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest wykorzystanie procedury tranzytu zewnętrznego do transportów wykonywanych poprzez terytorium państwa trzeciego. Procedura tranzytu wewnętrznego polega na przemieszczaniu z jednego do kolejnego miejsca znajdującego się na zakresie celnym Wspólnoty towarów wspólnotowych, poprzez terytorium państwa trzeciego, bez zmiany ich stanu celnego.

Tranzyt pośredni oraz bezpośredni

Okazuje się, iż tranzyt można rozłożyć także na pośredni oraz bezpośredni. Z tranzytem pośrednim mamy do czynienia w czasie, jeśli przewożony produkt musi zostać poprzez pewien czas odkładany na zakresie tranzytowym. Dzieje się tak zwykle, jeśli konkretny produkt należy podzielić na przeróżne transporty. Jeśli idzie o tranzyt bezpośredni, to mowa tu o przemieszczaniu towarów przed terytorium kraju tranzytowego, jednak podczas tego przejazdu, konkretny produkt nie może być na zakresie tranzytowym przechowywany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj