W Niemczech z roku na rok bezrobocie spada, jednak jednocześnie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na pracowników wykwalifikowanych. Znajomość języka niemieckiego jest dużym atutem. Jednak pracę w Niemczech mogą znaleźć również osoby bez znajomości języka. Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Niemczech? Poznajcie listę popularnych zawodów w 2022 roku.
Kierowca ciężarówki w Niemczech – jakie są wymagania i zarobki?
Praca dla kierowcy C+E jest dostępna w Niemczech we wszystkich landach. Można jej szukać we własnym zakresie poprzez znajomych, którzy mogą przekazać kontakt do pracodawcy albo poprzez agencję. Godną polecenia agencją, która wspiera pracowników w całym procesie rekrutacyjnym jest Dungito, która proponuje oferty pracy w Niemczech na różnych stanowiskach. Niewątpliwą zaletą ofert publikowanych przez agencje pracy są jasne warunki zatrudnienia oraz wymagania potrzebne na dane stanowisko.
Kierowca ciężarówki musi posiadać uprawnienia do prowadzenia ciężarówki czy też tira, czyli prawo jazdy kat. C lub C+E. Ponadto potrzebne jest uzyskanie kwalifikacji zawodowych, które należy odnawiać co 5 lat. Do kosztów zdobycia uprawnień należy doliczyć koszt niezbędnych badań lekarskich i psychologicznych. Kurs ADR uprawnia do przewozu towarów uważanych za niebezpieczne i znacznie poszerza kompetencje. Nie jest też bardzo drogi, bo kosztuje ok. 600 zł. Niektórzy pracodawcy wymagają przynajmniej podstawowej albo komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Kierowca tira za granicą może liczyć na dobre wynagrodzenie. Zarobki kierowcy ciężarówki w Niemczech oscylują między 10 a 15 tys. zł. Można jednocześnie liczyć na dobre warunki i przestrzeganie czasu pracy. Ustawowa płaca minimalna dla kierowcy ciężarówki w Niemczech wynosi obecnie (od października 2022) 12 euro za godzinę.
Najbardziej poszukiwane zawody w Niemczech
Kierowcy ciężarówek w Niemczech są stale poszukiwani, jednak wśród poszukiwanych zawodów są także specjalizacje z branży budowlanej i przemysłowej. Praca dla spawacza w Niemczech to pewność dobrych zarobków. W zależności od tego jakie uprawnienia i certyfikaty posiadamy, możemy negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Zarówno spawacze MIG, jak i TIG znajdą zatrudnienie za granicą.
Podobnie jest w przypadku mechaników samochodowych. W tym zawodzie przyda się znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Zarobki na stanowisku mechanika samochodowego w Niemczech są zależne od regionu oraz wielkości zakładu pracy. Jeśli kandydat nie posiada doświadczenia na tym stanowisku, wiele agencji oferuje dodatkowe szkolenie umożliwiające podjęcie pracy.
Kolejnym wartym uwagi zawodem jest elektryk, który również jest poszukiwany w Niemczech. Zarobki na tym stanowisku są uzależnione od wykształcenia i doświadczenia zawodowego oraz lokalizacji. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, np. pracowników agencji zatrudnienia, którzy pomogą w wynegocjowaniu dobrych warunków pracy oraz w poszukiwaniu zakwaterowania.
Najbardziej poszukiwane zawody w Niemczech bez konieczności biegłej znajomości języka
Są takie zawody, gdzie znajomość języka niemieckiego na wysokim poziomie nie jest wymagana, a pracownicy są często poszukiwani. Dotyczy to chociażby kelnerów, którzy powinni znać podstawy języka. Również od pielęgniarek nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego na wysokim poziomie. Pracownicy na tych stanowiskach w Niemczech są stale poszukiwani. Poszukiwane są także osoby do pracy w branży sprzątającej oraz budownictwie. W przypadku dwóch ostatnich zawodów pracę mogą znaleźć także osoby, które nie znają języka niemieckiego. Kelnerzy mogą liczyć na zarobek rzędu 660 euro. Z kolei pielęgniarki (opiekunki osób starszych) – 700 do 1000 euro. Na najlepsze zarobki mogą liczyć pracownicy w budownictwie – od 1500 do 2500 euro w zależności od stanowiska, doświadczenia.
Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy z otwartymi rękami przyjmują do pracy wykwalifikowanych imigrantów. Według ostatniego sondażu KFW 83% społeczeństwa jest zdania, że wysiłki dotyczące poszukiwania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy powinny być kontynuowane. Fachowcy są w cenie i umiejętności bardzo się liczą. Przypominamy, że starając się o pracę w Niemczech, np. kierowcy kat. C+E, należy przetłumaczyć swoje dokumenty na język niemiecki i zdobyć respektowane w Niemczech uprawienia.