Usługi transportowe- jaki VAT zastosować?

Podatnicy, jacy kupią czy oferują usługi transportowe, w tymże w szczególności o zasięgu międzynarodowym, mogą spotkać parę trudności przy odpowiednim obliczeniu podatku od towarów oraz usług. Po pierwsze, wątpliwości może powodować określenie miejsca opodatkowania usług transportowych i po drugie – stawka VAT, którą należy wykorzystać w ich wypadku. Zatem, koniecznie trzeba wiedzieć jaki VAT zastosować, jeżeli świadczone są przez nas usługi transportowe.

Usługi transportowe pasażerów a VAT

W początkowej kolejności zajmiemy się zagadnieniem przewozu pasażerów. Zgodnie z przepisami ustawy VAT w wypadku oferowania usług przejazdu pasażerów miejscem oferowania jest miejsce, gdzie odbywa się przewóz, z uwzględnieniem przebytych odległości. W tymże wypadku nie ma znaczenia, czy klient jest czynnym podatnikiem VAT, lub także jest osobą fizyczną niebędącą podatnikiem. Znaczy to, iż w wypadku przejazdu pasażerów przewoźnik rozlicza podatek w każdym państwie, poprzez jakie przejeżdża.

Podatek VAT w transporcie wewnątrzwspólnotowym na rzecz podatnika

Usługa przejazdu towarów na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej w praktyce nie różni się niczym od różnych, tradycyjnych usług wewnątrzwspólnotowych. Więc by określić zasady opodatkowania, należy odnieść się do art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z nim w wypadku oferowania usług na rzecz innego podatnika UE, miejscem opodatkowania co do zasady będzie kraj, w jakim znajduje się rezydencja usługobiorcy.

Kiedy pojawia się obowiązek podatkowy dotyczący VAT?

Czas pojawienia się obowiązku podatkowego jest niezwykle ważny, gdyż od niego zależy stawka podatku naliczonego oraz należnego przedsiębiorcy w określonym czasie. Ogólne zasady działające naliczania VAT-u przewidują, iż obowiązek podatkowy występuje z chwilą praktycznego zaspokojenia świadczenia (dostawy towaru lub wykonania usługi). W wypadku usług udokumentowanych fakturą, obowiązek podatkowy pojawia się w czasie wystawienia faktury, więc nie później aniżeli 7 dni od chwili wykonania usługi czy dostarczenia produktu.

Jeśli klient, na rzecz jakiego wykonywany jest transport, jest podatnikiem VAT mającym siedzibę czy stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polski, natomiast transport prowadzony jest poza terytorium Unii Europejskiej, wówczas miejscem oferowania usługi przejazdu towarów jest terytorium poza Unią Europejską. Należy zaznaczyć, iż przykład ów dotyczy tylko przejazdu wykonywanego w pełni poza Unią Europejską. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here