Nikogo nie trzeba przekonywać, że regały stanowią kluczowy element wyposażenia każdego magazynu. Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje konstrukcji, które zawsze należy dobierać pod kątem m.in. specyfiki składowanych towarów, tempa ich rotacji, a także dostępnej powierzchni. W tym artykule bliżej przyjrzymy się regałom wjezdnym, które znakomicie sprawdzają się do składowania dużej liczby jednorodnych towarów na ograniczonej przestrzeni, pozwalając na zmaksymalizowanie wykorzystania zaplecza magazynowego.
Czym są regały wjezdne?
Regały wjezdne to jedne z najbardziej charakterystycznych konstrukcji regałowych. Wyróżniają się specyficzną budową, która umożliwia wózkom widłowym wjazd w głąb regału w celu umieszczenia lub pobrania towaru. Ładunki są przesuwane na prowadnicach rozmieszczonych na różnych poziomach. Wózek widłowy porusza się między rzędami regałów, wjeżdżając bezpośrednio w konstrukcję i umieszczając palety w docelowym miejscu.
Porada eksperta:
Regały wjezdne umożliwiają przechowywanie towarów w układzie blokowym, bez potrzeby zapewnienia dostępu do poszczególnych palet po obu stronach regału.
Zalety regałów wjezdnych
Regały wjezdne stanowią dziś jeden z najbardziej pożądanych typów regałów, znajdując zastosowanie zarówno w magazynach wielkopowierzchniowych, jak i tych mniejszych, w których kluczowe jest maksymalne wykorzystanie ograniczonej ilości miejsca.
Konstrukcje te wyróżniają się wieloma istotnymi zaletami, by wymienić tylko:
- Umożliwiają zwiększenie wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej– szacuje się, że zwarta budowa regałów i wyeliminowanie niepotrzebnych dróg transportowych między regałami, pozwala zaoszczędzić nawet do 90% przestrzeni magazynu.
- Przyspieszają operacje logistycznepoprzez ograniczenie liczby przejazdów drogami transportowymi i umożliwienie składowania dużych ilości towarów na różnych poziomach.
- Znacząco ułatwiają załadunek i rozładunek towarów, zmniejszając również ryzyko przypadkowego uszkodzenia towarów czy wypadków z udziałem ludzi.
- Sprawdzają się do składowania na nich różnych kategorii towarów, zarówno tych przeznaczonych do szybkiej wysyłki (np. produkty o krótkim terminie przydatności), jak i tych, które muszą spędzić w magazynie więcej czasu.
Zastosowanie regałów wjezdnych
Regały wjezdne to oczywisty wybór do magazynów, w których przechowywane są towary jednorodne, niewymagające częstej rotacji lub też przeznaczone do krótkiego składowania. Konstrukcje te perfekcyjnie sprawdzają się w dwóch najpopularniejszych systemach zarządzania zapasami, czyli:
- LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło)– system ten polega na tym, że ostatnia umieszczona na regale paleta jest wyjmowana jako pierwsza. LIFO sprawdza się w przypadku towarów, które nie wymagają częstych rotacji lub mają dłuższy termin przydatności.
- FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło)– zgodnie z tym systemem pierwsza umieszczona na regale paleta również jest wyjmowana jako pierwsza, co sprawdza się w przypadku towarów, które muszą być składowane w ściśle określonej kolejności. Przykładem będą tutaj artykuły spożywcze o krótkim terminie przydatności.
Porada eksperta:
Regały wjezdne są znakomitym wyborem do magazynów wysokiego składowania. Są wysokie i bardzo pojemne, oszczędzają miejsce i umożliwiają perfekcyjne dopasowanie konstrukcji regału do architektury budynku, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Gdzie zamówisz regały wjezdne?
Jeśli wiesz już, że regały wjezdne będą optymalnym wyborem do Twojego magazynu, to czas poszukać sprawdzonego dostawcy tego typu konstrukcji. Bardzo dobrą renomą cieszy się spółka LTM, która specjalizuje się w dystrybucji regałów magazynowych czołowych producentów.
Oferta LTM obejmuje nie tylko regały wjezdne, ale też regały wysokiego składowania, półkowe, wspornikowe czy przepływowe, a także antresole magazynowe i zabudowy piętrowe. Spółka zapewnia fachowe doradztwo logistyczne oraz specjalistyczne usługi m.in. projektowania magazynów, montażu i demontażu regałów czy okresowych przeglądów konstrukcji do składowania towarów.
Z pełną ofertą regałów wjezdnych, jakie możesz zamówić w LTM, zapoznasz się na stronie internetowej spółki pod adresem https://www.ltm-regaly.pl/regaly-wjezdne/.