Rodzaje cystern w transporcie kołowym

Cysterna na ulicy widziana od tyłu

Cysterny to specjalne zbiorniki, które pozwalają na przewóz różnych substancji. Najczęściej są to artykuły spożywcze, gaz, chemia czy paliwa ciekłe. W transporcie kołowym wyróżnia się kilka rodzajów cystern. Które z nich są najczęściej wybierane i do czego służą?

Cysterna paliwowa

Cysterna paliwowa, jak sama nazwa mówi, jest wykorzystywana do transportu paliw. Najczęściej w jej wnętrzu umieszcza się oleje silnikowe i transmisyjne, benzynę, diesel czy gaz. Cysterny tego typu są wykorzystywane przede wszystkim do przewozów między magazynami a stacjami benzynowymi lub prywatnymi odbiorcami.

Cysterny paliwowe są wykonane z trwałych materiałów. Mają grube, dodatkowo wzmocnione ścianki i podwozie. Najczęściej przyjmują one kształt okrągły lub eliptyczny. Znacznie rzadziej wybiera się cysterny prostokątne lub trapezowe. Paliwo transportuje się pojazdami jedno- lub wielokomorowymi.

Cysterna spożywcza

W cysternach spożywczych najczęściej przewozi się płynne półprodukty/produkty spożywcze, jak mleko, wodę mineralną, koncentraty soków, alkohol czy olej. Zbiorniki tego typu są wyposażone w specjalne mechanizmy, które umożliwiają zachowanie odpowiedniej temperatury w trakcie transportu. To ważne zwłaszcza podczas przewozu żywności pochodzenia zwierzęcego.

Cysterna spożywcza musi być zbudowana z materiałów, które nie wchodzą w reakcję z żywnością. Najczęściej wnętrze komory pokrywa się specjalną warstwą, która zapewnia pełne bezpieczeństwo substancjom spożywczym. Ich konstrukcja umożliwia natomiast dokładną dezynfekcję – mówi specjalista z firmy GIZO oferującej cysterny na wynajem na stronie https://gizo.pl/uslugi/wynajem-naczep/.

Cysterna chemiczna

Cysterna chemiczna jest wykorzystywana do przewozu różnego rodzaju substancji używanych w przemyśle oraz laboratoriach. Takie pojazdy umożliwiają transport preparatów łatwopalnych, trujących, żrących czy nawet radioaktywnych. Cysterny chemiczne są tworzone z materiałów, które nie wchodzą w reakcję z przewożonymi substancjami. Muszą one spełniać wiele restrykcyjnych norm – są bowiem wykorzystywane do transportu towarów niebezpiecznych.

Kody cystern

Każda cysterna ma przypisany czterocyfrowy kod, który zawiera takie informacje, jak typ pojazdu, ciśnienie obliczeniowe, otwory i zawory oraz dodatkowe urządzenia bezpieczeństwa

Najniższym standardem jest LGAV, czyli cysterna przeznaczona jedynie do przewozów materiałów klasy 3 i 9 (np. azotan amonu, półprodukty do materiałów wybuchowych). Najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje natomiast pojazd z oznaczeniem L21DH, którym mogą być transportowane substancje klasy 4.2 (brom, fluorowodór bezwodny, kwas fluorowodorowy).

Dla przykładu, w branży naftowej najczęściej wykorzystuje się cysterny o kodzie LGBF. Służą one do przewozu oleju napędowego i benzyny. W branży chemicznej często konieczne jest zastosowanie innych pojazdów, o bardziej zaawansowanych zabezpieczeniach.

Jak wybrać odpowiednią cysternę?

Szara cysterna w trakcie jazdy

Cysterna musi być wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem, które zależy od materiałów zastosowanych do jej stworzenia, dodatkowych zabezpieczeń czy ogólnej konstrukcji. Najważniejsze informacje o danym modelu można wyczytać ze wspomnianego kodu. Kupując lub wynajmując cysternę, należy upewnić się co do jej przeznaczenia i możliwości przewożenia towarów o konkretnej klasie. Dobrym wyborem jest też skorzystanie z pomocy specjalistów lub samego producenta urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj