Wprowadzanie systemów monitoringu w przypadku posiadania niewielkiej floty pojazdów może wydawać się działaniem niepotrzebnym. Okazuje się, że implementacja takich rozwiązań przynosi sporo korzyści, nawet w przypadku małej liczby obsługiwanych samochodów firmowych. Monitorowanie pojazdów dzięki wykorzystaniu systemów GPS pomaga lepiej zarządzać posiadanymi zasobami. Przyczynia się to również do wzrostu poziomu bezpieczeństwa. Co jeszcze można uzyskać dzięki takiej inwestycji? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto to zrobić.
1. Większa ochrona przed potencjalną kradzieżą
Niewielki nadajnik GPS schowany w pojeździe dostarcza informacji o bieżącej lokalizacji samochodu. Działa to jako skuteczny środek zabezpieczający – pozwalając zlokalizować pojazd po kradzieży. Błyskawiczna reakcja w przypadku uzyskania niepożądanego dostępu do auta ma kluczowe znaczenie. Monitoring pojazdów GPS, nawet w przypadku małej floty samochodowej, może okazać się bardzo skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Tym bardziej, iż dzięki dedykowanym aplikacjom na smartfona, bądź śledząc pozycję pojazdów na komputerze, reakcja na takie działanie może być niemalże natychmiastowa.
2. Widoczne oszczędności związane z niższym zużyciem paliwa
Ustalanie pozycji pojazdów w małej flocie umożliwia optymalizację zużycia ich paliwa. Jest to możliwe dzięki identyfikowaniu najbardziej nieefektywnych obszarów. Analiza parametrów dotyczących np. przebytych tras pomaga w zaprogramowaniu lepszych dróg przejazdu. Śledzenie i analiza parametrów takich jak prędkość i częstotliwość hamowania przyczynia się z kolei do wyodrębnienia konkretnych problemów. Tym samym można nie tylko zredukować koszty wydatkowane na paliwo, ale także przyczynić się do wolniejszego zużycia poszczególnych komponentów, np. hamulców czy opon w samochodach.
3. Kontrola efektywności floty
Kolejną zaletą instalowania systemów GPS w pojazdach firmowych jest zwiększenie ogólnej efektywności floty. To zasługa nie tylko samych urządzeń, ale przede wszystkim zbieranych danych, dzięki którym można oszacować efektywność logistyczną załogi. Co istotne, dzięki takim działaniom można przeanalizować m.in. styl jazdy kierowców i dopasować program szkoleń, który pozwoli im poprawić poszczególne aspekty ich pracy, w tym oczywiście stylu jazdy.
4. Poprawa jakości obsługi klienta
Analiza ruchu pojazdów to klucz do zwiększenia zadowolenia klientów. Śledzenie tras przejazdów daje odpowiedź, w którym miejscu znajduje się obecnie dany pojazd przewożący ładunek. Dzięki temu istnieje sposobność do przekazywania klientom bardziej precyzyjnych danych dotyczących statusu ich zamówień. Monitorowanie przejazdów to także szansa na uzyskanie odpowiedzi, np. w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji, w tym opóźnień w procesie logistycznym.
5. Znaczący wpływ na przewagę konkurencyjną
Wdrożenie monitoringu GPS przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności firmy. To nowoczesne rozwiązanie, które wpływa na jakość wielu procesów wewnątrz przedsiębiorstwa. Może przyczynić się to do poniesienia poziomu atrakcyjności dla konsumentów. Dodatkowa inwestycja w innowacyjne rozwiązania monitoringu flot może przyciągać klientów, dla których profesjonalizm świadczonych usług jest istotny. Jak widać, powodów do inwestycji w tego rodzaju systemy jest całkiem sporo. I to nawet w sytuacji, gdy flota pojazdów w przedsiębiorstwie jest niewielka i wynosi np. kilka sztuk. Stosunkowo niewielkie koszty inwestycyjne mogą przynieść także szereg pobocznych korzyści. Więcej o systemach GPS dla aut firmowych: https://asnetgps.pl.