Co to jest transport przesyłowy i na czym polega?

co to jest transport przesyłowy

Transport przesyłowy daje wszystkie materiały energetyczne w formie mieszanek oraz gazów, jak również samą energię. Są to rurociągi, jakimi kierowana jest ropa naftowa, gaz ziemny czy też woda. Liniami energetycznymi jest dostarczana energia elektryczna, tworzona w elektrociepłowni. Taśmociągi zapewniają przewóz węgla z kopalni wprost do elektrowni. Polsce najistotniejszym rurociągiem jest rurociąg „Przyjaźń”. Sprawdź więcej, co to jest transport przemysłowy i na czym dokładnie polega.

Przesył w transporcie

Transport rurociągowy substancji lotnych oraz płynnych, takich jak gaz ziemny, ropa naftowa, czy transfer energii elektrycznej, to transport przesyłowy. Transport przesyłowy polega na dostarczaniu towarów poprzez rurociągi i jest dostosowany do przesyłania towaru jednego typu. Taki transport może odbywać się zarówno pomiędzy miastami, jak i pomiędzy państwami. Wartością tego typu przewozu jest niewielki koszt obsługi, a również szybkość przesyłu. Rurociągi i przesyłowe linie energetyczne średniego i dużego napięcia zaliczane są do sztucznych nawierzchni komunikacyjnych.

Gazociągi

Uzupełnieniem sieci gazociągów są podziemne składy gazu wysokometanowego. Jest ich 6. największy znajduje się w Wierchowicach na Dolnym Śląsku w wykorzystanym złożu gazu ziemnego naazotowanego – jego zawartość stanowi 1,2 mld m3. Mają one zagwarantować zabezpieczenie wyposażenia w gaz ziemny użytkowników w Polsce, w sytuacji krótkiego zakończenia dostaw z Rosji. Jako ewentualne niebezpieczeństwo, zabezpieczenia dostaw pokazuje się zbudowanie Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, jednak omijającego Polskę.

transport przesyłowy co to

Zalety transportu przesyłowego

Transport przesyłowy jest to nadawanie towarów rurociągami, taśmociągami, kanałami. Charakterystyczne w nich jest to, iż są dostosowane do przenoszenia jedynie jednego typu towaru. Jedne oddają gaz, pozostałe wodę, inne prąd. W krajach rozwiniętych, rurociągami przesyłane są substancje syntetyczne (np. amoniak, kwas), gaz węglowy lub gaz naturalny. Niedawno transportem przesyłowym zaczęto przekazywać nawet mleko oraz piwo. Niekwestionowaną wartością tej formy przewozu jednorodnych towarów, jest mała cena. Dużym kosztem jest jednak zbudowanie takiego rurociągu. Kolejną wartością jest rozładowanie ruchu będącego na autostradach- zdjęcie z tras samochodów przenoszących tony litrów piwa lub mleka, jest kolejnym etapem do rozładowania ruchu na autostradzie. Dodatkową zaletą transportu przesyłowego jest czas, w jakim towary są dostarczane. Jest to największy spośród potencjalnych przewozów. Jak widać ta forma transportu ma mnóstwo korzyści, gdzie największym kłopotem jest koszt budowy rurociągów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj