Jak sprawdzić samochód po VIN – poradnik

jak sprawdzić samochód po VIN

Znane powiedzenie przekonuje, żeby nie kupować kota w worku. Nabywając pojazd, też należałoby przyjrzeć mu się bliżej, nim dokonamy ostatecznego zakupu, szczególnie, jeżeli transakcja ma ogromną wartość. Jak i gdzie można zobaczyć historię samochodu? Dla wielu osób zakup samochodu to nie lada wydatek. Więc także popularnością cieszą się auta używane, których stawka jest mniejsza od nowych egzemplarzy. Natomiast zakup użytkowanego samochodu może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić samochód po VIN w łatwy sposób!

Czemu warto zobaczyć historię samochodu przed zakupem używanego pojazdu?

W Polsce używane samochody cieszą się wielkim zainteresowaniem, natomiast w ostatnim czasie ich wartości zdecydowanie wzrosły. Natomiast przed zakupem auta z drugiej ręki należy dobrze sprawdzić dane oferowane poprzez sprzedawcę. Odmiennie może się zdarzyć, że samochód został skradziony, jest powypadkowy lub ma „przekręcony” licznik kilometrów. Podaje się, że nawet 85% sprowadzanych do Polski z zagranicy pojazdów, może mieć cofnięty licznik. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić samochód po VIN, by mieć pewność, że mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą.

jak sprawdzić auto po nr vin

Bezpłatne sprawdzenie pojazdu po numerze VIN

Zakup używanego samochodu może przynieść nam sporo stresu. Dzieje się tak głównie ze względu, że nigdy do końca nie wiemy, jaką historię ma auto oraz czy stan licznika nie jest sprzeczny z prawdą. Należy jednak wiedzieć, że od 2014 roku Polska otworzyła szansę darmowego sprawdzenia pojazdu po numerze VIN. Dane o pojeździe na bazie numeru VIN są dostępne na oficjalnej stronie dającej nieodpłatnie usługę „Historia Pojazdu”. Dane, jakie tam odnajdziesz, są czerpane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Z takiego sposobu sprawdzenia samochodu mogą wykorzystać i użytkownicy aplikacji rządowej mPojazd.

Czemu sprawdzenie VIN jest tak istotne?

Sprawdzanie aut po VIN jest niezwykle ważne. Czemu? Sprzedawcy niejednokrotnie oszukują klientów cofaniem prędkościomierza lub zapewniają, że auto jest w pełni bezwypadkowe. Zapis jego stanu znajduje się w bazie informacji, do jakiej dostęp mamy oczywiście dzięki numerowi nadwozia (VIN). Ustalenie zweryfikuje, czy poprzedni właściciel próbował wprowadzić nas w błąd. Po co też należałoby zobaczyć historię szkód? Zobacz VIN również po to, aby wiedzieć, czy auto, jakie występuje w ogłoszeniu jako bezwypadkowe, naprawdę nie uczestniczyło w żadnej kolizji.

Historia samochodu – skąd pochodzą informacje?

Dane wynikają z Centralnej Ewidencji Pojazdów, będącej katalogiem prowadzonym poprzez Ministra Spraw Wewnętrznych, na bazie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Informacje do CEP przekazywane są od 2004 r. poprzez parę tysięcy niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych podmiotów, korzystających z rozmaitych urządzeń teleinformatycznych (co w poszczególnych wypadkach może powodować niezgodności informacji).

3 KOMENTARZE

  1. Dzieki temu, że wiedziałem jak sprawdzić auto po VIN uniknąłem zakupu samochodu powypadkowego, gdzie na aukcji auto było oznaczone jako bezwypadkowe. Ale jak sprzedający miał opory co do podania nr VIN, to już wydało mi się podejrzane. Dlatego zawsze i wszystkim polecam sprawdzenie auta po VINie!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj