Transport intermodalny – co to jest i na czym polega?

transport intermodalny co to

Transport intermodalny (kombinowany) – rodzaj przewozu polegający na transporcie towarów środkami transportowymi rozmaitych gałęzi przewozu. Znaczy to, iż do transportu towaru stosuje się więcej aniżeli jedną gałąź przewozu, przy równoczesnym zastosowaniu jedynie jednej jednostki spedycyjnej np. pojemnika na całej trasie przejazdów.

Co to jest transport intermodalny?

Mianem przewozu intermodalnego (kombinowanego) charakteryzuje się transport towarów, gdzie stosuje więcej aniżeli jeden środek przewozu, przy czym na całej trasie – od punktu nadania aż do punktu końcowego odbioru – odbywać może się on przy pomocy tylko jednej jednostki spedycyjnej, np. nadwozia wymiennego, pojemnika czy naczepy samochodowej. Transport intermodalny powszechnie stosuje transport samochodowy z kolejowym, co pozwala czerpać najwięcej zalet. Na największym okresie drogi zwykle stosuje się transport kolejowy, jaki w zestawieniu z samochodowym tworzy mniejsze wydatki.

Terminale przeładunkowe w transporcie intermodalnym

Transport intermodalny może być wykonywany jedynie w oparciu o sprofilowane zakłady przeładunkowe. Usytuowane są one tuż przy węzłach kolejowych i portach oceanicznych czy śródlądowych. To oczywiście na ich obszarze odbywa się mechanizm wyładowywania, przechowywania oraz załadunku produktów i ich dalsza redystrybucja z zastosowaniem pojazdów drogowych. Teraz transport kolejowy pojemników, naczep, jak również całych zestawów samochodowych, może opierać się na wagonach kontenerowych, wagonach kieszeniowych oraz kołyskowych dostosowanych do transportu naczep i wagonach niskopodwoziowych, jakie służą do transportu pojazdów ciężarowych czy całych zestawów drogowych (traktor z naczepą).

transport intermodalny co to i na czym polega

Większa waga produktu

W transporcie drogowym szablonową plandekę można umieścić najwyżej 24 tonami produktu. Transport intermodalny zapewnia szansę transportu 26 ton towaru w jednym pojemniku. Połączone jest to z regulaminami dotyczącymi przewozu intermodalnego, jakie dopuszczają większe DMC zestawu, w wypadku ciężarówki biorącej udział w transporcie rozmaitymi środkami przewozu.

Transport multimodalny – zalety

Niekwestionowaną wartością przewozu multimodalnego jest szansa spedycji produktu na duże odległości, co jest trudne w wypadku spedycji korzystających z jedynie jednej formy przewozu. Należałoby także zwrócić uwagę na szybkość transportu. Działa na to duża racjonalizacja całego mechanizmu, pochodząca z łączenia rozmaitych typów spedycji. We zależności od możliwości konkretnego obszaru, stosuje się dopasowaną do tego branżę przewozu: np. pojazdy ciężarowe oraz kolej na lądzie (doskonałym przykładem są ekspresowe pociągi towarowe z Chin do Europy), natomiast kontenerowce na morzu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj