Co zrobić gdy na drodze zdarzy nam się stłuczka?

Każdemu gdzieś się spieszy, często nie zwracamy bacznej uwagi na bezpieczeństwo jazdy, dlatego o stłuczkę na polskich drogach nie jest trudno. Każdemu może zdarzyć się chwila nieuwagi, zbytni pośpiech czy wyjątkowo niebezpieczny przejazd przez słabo oznakowane skrzyżowanie. Nie można oczywiście tłumaczyć winowajcy nawet najmniejszej stłuczki, jego obowiązkiem jest zachować maksymalną ostrożność. Jeżeli jednak już do takiej stłuczki dojdzie, warto wiedzieć co trzeba zrobić aby zachować się na drodze w sposób prawidłowy.

Sprawdź czy to tylko stłuczka i czy nikomu nic się nie stało

Kiedy dojdzie do kolizji dwóch pojazdów na drodze podczas ciągłego ruchu, kiedy zderzą się dwa samochody na skrzyżowaniu, a nawet kiedy jeden samochód wjedzie w drugi pojazd, nie zachowując odpowiedniej odległości, mamy do czynienia ze stłuczką drogową. Najpierw trzeba sprawdzić czy nikomu nic się nie stało i odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego. Podstawą są tutaj światła awaryjne oraz ustawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego.

Jeżeli nikomu nic się nie stało i mamy możliwość zjechania na pobocze samochodem, warto to zrobić. Takie działanie bardzo ułatwia płynną jazdę pozostałych pojazdów po drodze, w ten sposób nie tworzą się korki, a co najważniejsze nie stwarzamy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Do nas należy wybór czy będziemy podpisywali oświadczenie o zdarzeniu, czy będziemy wzywali policję. Oczywiście najłatwiej jest się dogadać spisać o świadczenie i rozstać się w sposób polubowny.

Kiedy stłuczka staje się wypadkiem samochodowym?

Zwykła stłuczka na drodze to zazwyczaj zderzenie się dwóch pojazdów, w skutek czego zostają one uszkodzony w stopniu nikłym, znajdują się na pojazdach delikatne wgniecenia oraz zarysowania, a pojazdy nadal są sprawne i mogą samodzielnie odjechać z miejsca zdarzenia. Kiedy jednak przynajmniej jeden z pojazdów jest poważnie uszkodzony, śmiało możemy mówić o wypadku samochodowym.

Drugim przesłaniem do wypadku są także poszkodowane osoby. W takiej sytuacji zwykle trzeba zadzwonić p pomoc drogową, policję i nie rzadko pogotowie ratunkowe. Jeżeli pojazd samodzielnie nie może odjechać z miejsca zdarzenia, konieczne jest tanie holowanie Warszawa – warszawa-laweta.pl. Tutaj warto skorzystać z dodatkowej opcji, jaka zwykle widnieje w ubezpieczeniu samochodowym i wezwać lawetę naszego ubezpieczyciela. Jeżeli nie mamy takiej usługi, musimy skorzystać z telefonu pomocy drogowej, która wzywa lawetę do naszego wypadku.

Laweta to ostateczność

Oczywiście, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, wskutek którego zostają uszkodzone samochody, konieczna jest pomoc osób trzecich. Szczególnie gdy wypadek ma miejsce na drodze szybkiego ruchu, jaką jest droga ekspresowa i autostrada, wtedy jesteśmy zmuszeni do zamówienia lawety, samodzielne holowanie bądź powolne zjeżdżanie z autostrady nie jest możliwe. W tym celu warto skontaktować się z obsługą autostrady, albowiem nie wszystkie lawety mogą wjeżdżać i holować samochody właśnie na autostradzie. Obsługa autostrady poinformuje służby drogowe, które przyjadą na miejsce zdarzenia i odbiorą nie sprawny pojazd, zawożąc go do wskazanego warsztatu samochodowego bądź na najbliższy parking.

Warto pamiętać, aby być na drogach szybkiego ruchu rozważnym. O wypadek nie trudno, dlatego tylko odpowiedzialność, wyjątkowa spostrzegawczość i rozważność, pozwoli ustrzec nawet przed najmniejszą stłuczką na drodze. Jeżeli nasza jazda jest niebezpieczna, narażamy nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj