Nie da się ukryć, że plomby transportowe wciąż zaliczają się do grona obligatoryjnych zabezpieczeń każdego przewożonego ładunku. Mowa nie tylko o towarach dużych gabarytów, które transportuje się drogą lotniczą czy morską, ale również o mniejszych paczkach czy listach. Każdy transport musi być bowiem zabezpieczony nie tylko na wypadek uszkodzeń mechanicznych, ale również na wypadek kradzieży.
Plomby transportowe chronią przed kradzieżą
Plomby transportowe można zastosować w każdym rodzaju transportu. Dzięki temu przewożony ładunek jest mniej podatny na uszkodzenia, a szansa na kradzież lub ingerencję osoby z zewnątrz spada do minimum. Co więcej, jeśli nawet ktoś będzie manipulować przy ładunku, to pozostawi ślad na plombie. W rezultacie w ciągu kilku chwil można zweryfikować potencjalne uszkodzenia i dowiedzieć się o próbie kradzieży. Warto tutaj zaznaczyć, że większości plomb transportowych nie można zerwać bez specjalnych narzędzi.
Plomby transportowe zazwyczaj zakładają firmy przewozowe lub sam kierowca. W założeniu musi być to osoba, która bierze odpowiedzialność za dostarczenie ładunku z punktu A do punktu B. Sporo też zależy od przewożonego towaru — w niektórych przypadkach istnieje konieczność założenia więcej niż jednej plomby.
Poza tym kierowca powinien na każdym postoju dokładnie sprawdzić, czy plomba nie została zerwana lub, czy nie widać na niej śladów ingerencji osoby niepowołanej. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, powinien on od razu poinformować firmę. Często na plombach transportowych umieszcza się również specjalną numerację, która pozwala się upewnić, że nikt plomby nie podmienił.
Po dotarciu transportu do punktu docelowego plomba musi zostać raz jeszcze sprawdzona przez osobę do tego wyznaczoną. Jeśli wszystko się zgadza, to można przejść do rozładunku.
Z czego wykonane są plomby transportowe?
Plomby transportowe mogą przybierać różne formy. Najczęściej wykonane są one z metalu lub plastiku. Zdarzają się również plomby w formie naklejek oraz tzw. plomby linkowe. Te ostatnie stosuje się m.in. w zabezpieczaniu transportu samochodowego oraz wagonów kolejowych czy cystern i kontenerów. Istnieją jeszcze plomby butelkowe do zabezpieczania towarów przewożonych drogą morską oraz tzw. plomby elektroniczne.
Plomby elektroniczne to nietypowy rodzaj zabezpieczeń, bo można je wykorzystywać wielokrotnie. Co więcej, posiadają one funkcję śledzenia trasy, postojów oraz otwarć przestrzeni ładunkowej. Odpowiedni poziom bezpieczeństwa gwarantuje również niepowtarzalna identyfikacja oparta o unikalny kod kreskowy lub sekwencję numerów.
W przypadku plomb plastikowych mamy do czynienia z konstrukcjami, które stosowane są m.in. w zabezpieczaniu worków z pieniędzmi, torebek, portfeli i nie tylko. Po zamknięciu zabezpieczenia nie ma już możliwości otwarcia plomby bez jej uprzedniego zerwania. Są to najczęściej plomby o uniwersalnym kształcie, które pasują do większości komór plombujących.