Firmy transportowe muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Jednym z najważniejszych wyróżników tego sektora jest niezwykle wysoka konkurencja, dlatego też przedsiębiorcy muszą nieustannie podejmować szereg działań ukierunkowanych na wzrost satysfakcji klientów i partnerów biznesowych. Branża transportowa jest także niezwykle ważna dla funkcjonowania polskiej gospodarki, ponieważ wpływa na to, w jaki sposób prowadzona jest dystrybucja towarów. Firmy transportowe, które chcą mieć większe szanse na odniesienie sukcesu, powinny postawić na faktoring. Na czym polega faktoring dla transportu i jakie korzyści przynosi? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku.
Z jakimi problemami muszą mierzyć się firmy z branży transportowej?
Wysoki poziom konkurencji to jeden z najważniejszych elementów wyróżniających branżę transportową. Aby zyskać intratne kontrakty, wielu przedsiębiorców działających w tym sektorze decyduje się na zaoferowanie swoim partnerom biznesowym faktur z wyjątkowo długim terminem płatności, który niekiedy wynosi 60 lub nawet 90 dni.
Tak długi czas oczekiwania na otrzymanie środków za zrealizowane usługi niejednokrotnie jest niezwykle problematyczny dla przedsiębiorstwa. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy kwota należności jest wyjątkowo duża. W takich przypadkach przedsiębiorcy powinni decydować się na skorzystanie z niezwykle popularnej usługi faktoringu. Faktoring dla firm transportowych to świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu można w bardzo krótkim czasie otrzymać środki z tytułu wystawionych przez siebie faktur.
Jak działa faktoring dla firm transportowych w praktyce?
Jak wygląda faktoring dla transportu? Faktoring to niezwykle popularna usługa. Polega ona na tym, że faktor (wyspecjalizowana firma faktoringowa) kupuje od faktoranta, czyli danego przedsiębiorcy, wystawione przez niego faktury. W zamian za to przedsiębiorca otrzymuje środki w ustalonej wysokości.
Ogromnym atutem tej usługi jest fakt, iż przedsiębiorca z branży transportowej korzystający z niej może bardzo szybko otrzymać potrzebne pieniądze – czas oczekiwania na przelew środków niekiedy wynosi nawet zaledwie kilka godzin. Dzięki temu nie trzeba tak długo oczekiwać na opłacenie faktury przez kontrahenta, co sprawia, iż ryzyko pojawienia się problemów finansowych jest zdecydowanie mniejsze.