3 wskazówki przy zakupie stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to niezwykle użyteczne urządzenie, dzięki któremu właściciele bardziej ekologicznych pojazdów mają możliwość uzupełniania baterii nawet w domu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów takich urządzeń, a kluczem do sukcesu, jest wybór tego właściwego dla nas. Poniżej przedstawiamy więc 3 wskazówki, o których warto pamiętać, przy zakupie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Wybierz typ stacji ładowania samochodów elektrycznych

Wybierając stację ładowania samochodów elektrycznych dla siebie, jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest jej rodzaj. W sprzedaży występują bowiem dwa podstawowe standardy ładowarek e-samochodów, które różnią się rodzajem prądu, jaki służyć ma do ładowania Twojego pojazdu. Urządzenia te najłatwiej podzielić na ładowarki AC oraz DC. Ich główną różnicą podczas praktycznego zastosowania, jest czas ładowania. Wszelkiego typu stacje ładowania samochodów elektrycznych dostarczy firma Sigma niezależnie od rodzaju prądu, którego chcesz używać. Używanie prądu AC jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, lecz nie należy zapominać, że dzięki urządzeniom na prąd stały DC, samochód elektryczny będzie można naładować znacznie szybciej.

Sprawdź wtyczki w ładowarce aut elektrycznych

Warto pamiętać, że nawet po podjęciu decyzji o wyborze typu stacji ładowania, nie można pominąć rodzaju wtyczek. Bez odpowiednich połączeń nawet najlepsza ładowarka mogłaby okazać się bezużyteczna. Dobrze więc upewnić się i sprawdzić, jaki kabel może być podłączony do Twojego pojazdu. Najprościej zrobić to, otwierając klapkę portu ładowania, chociaż można również zastosować się do ogólnej zasady i trendów wśród producentów. Jedną z najbardziej popularnych wtyczek AC, jest Type 2, która powinna pasować do większości europejskich samochodów elektrycznych. Często spotykaną wtyczką DC pojazdach produkcji europejskiej jest natomiast CCS2. Warto jednak pamiętać, że nie jest to koniec i stacje ładowania mogą być wyposażone w jeszcze inne połączenia, na przykład popularne przy pojazdach azjatyckich CHAdeMO.

Dopasuj stację ładowania do wybranego miejsca

Istotnym elementem, który warto mieć na uwadze podczas zakupu ładowarki do e-samochodu, jest wygoda ładowanie oraz montaż samej infrastruktury. Warto bowiem pamiętać, że nie każde urządzenie musi być tak duże, jak publiczne stacje, przeznaczone dla większej liczby użytkowników. Oprócz komercyjnych ładowarek dostępne są też domowe i mobilne stacje ładowania samochodów elektrycznych, dzięki którym pojazd można podłączyć do sieci prawie w każdym miejscu. Rozwiązania, takie jak Wallboxy lub mniejsze ładowarki AC mogą sprawdzić się całkiem dobrze w przestrzeni domowej, ponieważ nie wymagają zbyt dużo miejsca, a ich instalacja jest relatywnie prosta.

Wybierając więc dla siebie nową stację ładowania pojazdów elektrycznych, warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Przede wszystkim, dobrze jest sprecyzować, jakiego rodzaju ładowarka będzie najbardziej przydatna, AC czy DC. Kolejną kwestią, o której nie można zapominać, jest odpowiednie dobranie wtyczki, do posiadanego przez nas e-samochodu. Dobrze również zwrócić uwagę, na rozmiar oraz możliwości montażowe danej ładowarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj