Jak dbać o koła w motocyklu?

jak dbać o koła w motocyklu

Sprawne koła w motocyklu to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Niewątpliwie jest to jedna z tych części do motocykla, na której nie warto ot tak po prostu oszczędzać. W przeciwnym razie szybko stracą swoją żywotność, co natomiast wiąże się z koniecznością poniesienia nieplanowanych wydatków. W dzisiejszym wpisie poruszymy zatem ważny z punktu widzenia motocyklistów temat i podpowiemy, jak dbać o koła w motocyklu. Sprawdź nasze wskazówki!

Serwisowanie motocykla a stan techniczny kół – to musisz wiedzieć

Przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego lub tuż po jego zakończeniu każdy właściciel jednośladu powinien wykonać przegląd techniczny użytkowanej na co dzień maszyny. Nawet jeśli wysokie prędkości i jazda w ekstremalnych warunkach nie są Twoją specjalnością, wierz nam, że części motocyklowe z biegiem lat zaczynają ulegać zużyciu. Nie inaczej sytuacja wygląda, gdy weźmiemy pod lupę koła w motocyklu. Jako że gwarantują one bezpieczeństwo na drodze, muszą być bezwzględnie sprawdzane w celu wykrycia potencjalnej usterki.

Warto również raz na jakiś czas zrobić szybki przegląd na własną rękę. Być może zauważyłeś w trakcie jazdy, że motocykl zachowuje się inaczej, a jazda na nim nie sprawia przyjemności. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, iż stan bieżnika i geometria kół pozostawiają wiele do życzenia. Nasuwa nam się na myśl pytanie – Co zrobić, by zadbać o koła w motocyklu?

Felgi w motocyklu – po co je zakładamy?

Najwyższej klasy części motocyklowe zdecydowanie wpływają na ogólny komfort na drodze. Nie bez znaczenia pozostaje ich kompatybilność z modelem użytkowanego pojazdu, a także materiał wykonania. My pragniemy skupić się w szczególności na rozwiązaniu, jakim są felgi motocyklowe. Dlaczego trzeba dbać o ich stan techniczny? Otóż felga w motocyklu, jako nośny element nadwozia, zakładana jest na koło. I choć przez wielu uważana jest za część do motocykla, która po prostu dobrze wygląda, warto wiedzieć, że pozwala przenieść siłę z piasty koła na oponę i dba jednocześnie o układ hamulcowy w motocyklu..

Felgi motocyklowe Yamaha i Honda dostępne są tutaj – https://sklep.abcmotoru.com.pl/felga-przod.

Stan techniczny kół w motocyklu – kontroluj geometrię kół i ciśnienie w oponach

Niekiedy zdarza się, że pomimo naszych starań, koła w motocyklu ulegają znacznej eksploatacji. Na ich stan techniczny wpływa bowiem nie tylko materiał wykonania, ale również częstotliwość eksploatacji i sposób jazdy. Powinieneś zatem przynajmniej raz na kilka miesięcy sprawdzić geometrię kół, która odpowiada za stan techniczny bieżnika. Nie zapomnij również o ciśnieniu w oponach! Na pierwszy rzut oka usterka może nawet nie być widoczna. Nie chcesz raczej jej odkryć podczas dłuższej wyprawy za miasto, nieprawdaż?

Gdybyś zauważył możliwą usterkę, nie wykonuj napraw samodzielnie. Od tego są zaufani specjaliści, którzy zadbają o Twój motocykl i poprawią dotychczasowy komfort jazdy. Tobie natomiast nie pozostaje nic innego, jak opiekować się maszyną na każdym kroku!

Jak przechowywać motocykl, by mu nie zaszkodzić?

Często popełnianym przez motocyklistów błędem jest przechowywanie zabawki w nieodpowiednich warunkach. O tym, że zmienne warunki atmosferyczne jej nie służą, raczej wspominać nie musimy, nieprawdaż? Optymalnym miejscem jest garaż, o ile wiesz, co zrobić, by zadbać o stan techniczny motocykla.

Przede wszystkim wybierz chłodne miejsce, które nie jest narażone na nadmierną wilgoć lub zbyt wysokie temperatury. W długofalowej perspektywie mogą one skutecznie zmniejszyć wydajność Twojej maszyny, na czym z pewnością Ci nie zależy. Zainwestuj też w wysokiej jakości pokrowiec ochronny do motocykla i raczej unikaj pozostawiania maszyny bezpośrednio na podłożu. Niekiedy wystarczy włożyć pod opony motocyklowe kawałek tektury.

Co jeszcze możesz zrobić, by motocykl nie sprawiał problemów? Zwróć uwagę na bezpieczną jazdę i mierz siły na zamiary. Gwałtowne ruchy może i niosą ze sobą niezapomniane emocje, to jednak prowadzą do szybkiego niszczenia kół i opon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj