Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu – sprawdzone tipy

jak usunąć naklejke z szyby samochodu

Szyba samochodu to pozornie świetne miejsce do umieszczania różnych naklejek. Niektórzy ludzie na tylnych szybach swoich samochodów naklejają na przykład zabawne napisy czy różnego rodzaju informacje. Do tego jest to doskonała zabawa dla dzieci, które uwielbiają w ten sposób „upiększać” samochody, którymi jeżdżą. Warto jednak pamiętać, że późniejsze usunięcie takiej naklejki może być pewnym wyzwaniem. Nie wszystkie naklejki schodzą z szyb bez oporów, przez co niekiedy musimy zastosować do tego specjalne środki. Jeśli naklejka nie schodzi łatwo i za pierwszym razem, nie powinniśmy próbować na siłę. W ten sposób możemy znacznie utrudnić sobie zadanie, a w najgorszym wypadku nawet uszkodzić szybę. Warto wiedzieć, jakie sposoby sprawdzają się tu najlepiej.

Podgrzanie szyby

Nawet bardzo uparte naklejki szybko poddają się pod wpływem wysokich temperatur. Podgrzanie kleju łączącego naklejkę z szybą to prosty sposób na jej usunięcie.

Najbardziej podstawowym narzędziem z jakiego możemy przy tym skorzystać jest suszarka parowa. W zależności od rodzaju naklejki i użytego w niej kleju, szybę musimy podgrzewać odpowiednio długo. Niesie to ze sobą kilka zagrożeń. Przede wszystkim trzeba uważać, aby nie przegrać jednego miejsca na szybie, podczas gdy reszta jej powierzchni będzie miała znacznie niższą temperaturę. Jest to szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy różnica temperatur może być już tak wysoka, że doprowadzi nawet do pęknięcia szyby.

Innym narzędziem jest myjka parowa. Trzeba pamiętać, że ma ona znacznie większą moc niż zwykła suszarka, przez co należy korzystać z niej ostrożnie. Oprócz tego trzeba przestrzegać tych samych zasad dotyczących równomiernego nagrzewania szyby. Po rozpuszczeniu kleju naklejka powinna zejść o wiele łatwiej.

jak odkleić naklejkę z szyby samochodu

Przydatne środki chemiczne

W każdym domu można znaleźć kilka środków chemicznych, które skutecznie usuną naklejkę z szyby. Bardzo dobrze sprawdza się tu nafta oraz spirytus. Nawet niewielka ich ilość może rozpuścić klej i doprowadzić do odklejenia nalepki. W obu przypadkach problemem może być jednak nieprzyjemny zapach, jaki długo unosi się potem w samochodzie. Alternatywą jest WD-40.

Przed takim zabiegiem dobrze jest dokładnie namoczyć naklejkę wilgotną szmatką. Po dokładnym wtarciu preparatu naklejka powinna zacząć odchodzić od szyby w całości lub w mniejszych kawałkach.

Mycie szyby po usunięciu naklejki

Równie istotne jest dokładnie umycie szyby już po usunięciu naklejki. Najlepiej jest zrobić to wodą z detergentem, szczególnie jeśli na powierzchni szyby nadal widoczne są niewielkie pozostałości po naklejce. Należy robić to powoli i unikać prób zeskrobania tych kawałków jakimikolwiek ostrymi narzędziami.

1 KOMENTARZ

  1. Ja usuwałam starą naklejkę benzyną ekstrakcyjną. Najpierw delikatnie zdrapałam tyle ile się dało, a później nasączyłam benką. Potem już tylko wypucowanie żeby się pozbyć smug i gotowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj