Samochód obecnie jest jednym z popularniejszych środków transportu. Jednak zakup auta pociąga za sobą konieczność załatwienia wielu spraw związanych z jego posiadaniem. Po zakupie wymarzonego auta jedną z ważniejszych kwestii jest rejestracja samochodu, do której warto się właściwie przygotować. Mowa przede wszystkim o przygotowaniu właściwych dokumentów, co znacznie ułatwi cały proces. Sprawdź poniżej odpowiedź na pytanie „co potrzebuję do rejestracji samochodu”.
Jakie dokumenty przygotować w zależności od miejsca zakupu samochodu?
To, jakie dokumenty należy przygotować do rejestracji pojazdu zależy często od tego, gdzie auto zostało zakupione. Gdy pada pytanie, jakie dokumenty potrzebuję do rejestracji samochodu można wymienić:
- wniosek o rejestrację,
- dowód własności rejestrowanego pojazdu,
- dowód osobisty właściciela,
- dowód rejestracyjny samochodu oraz tablice rejestracyjne (tutaj nie w każdej sytuacji) oraz karta pojazdu (jeśli była wydana),
- dowód potwierdzający opłacenie podatku,
- ważna polisa ubezpieczenia OC samochodu.
W przypadku zakupu samochodu w kraju dowodem zakupu może być umowa kupna sprzedaży lub faktura. W tym pierwszym przypadku nowy właściciel musi przed rejestracją opłacić podatek PCC, w zależności od wartości auta. Dopiero po dokonaniu tej czynności może zgłosić się do urzędu w celu rejestracji samochodu. Jeśli chodzi o samochody kupowane poza granicami kraju, to faktura lub umowa dodatkowo muszą być przetłumaczone z obcego języka na język polski. W tym przypadku niezbędne jest również opłacenie akcyzy oraz przedstawienie dowodu odprawy celnej auta.
Co potrzebuję do rejestracji samochodu z salonu?
Rejestracja nowych samochodów wymaga prawie takich samych dokumentów, z tym że wówczas samochód nie ma tablic rejestracyjnych, karty pojazdu czy dowodu rejestracyjnego auta. Pozostałe dokumenty również są wymagane tak samo jak przy rejestracji każdego samochodu. Wówczas auto po dokonaniu rejestracji otrzymuje na okres 30 dni tymczasowe tablice rejestracyjne. Po dokonaniu formalności i sprawdzeniu przez urząd niezbędnych danych właściciel auta otrzymuje stałe tablice, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Taka sama procedura dotyczy również aut sprowadzanych z zagranicy.
Jakie dokumenty przygotować jeszcze do rejestracji auta?
Wybierając się do urzędu w celu rejestracji auta należy pamiętać aby sprawdzić, czy tablice rejestracyjne mogą być bez problemu zdjęte pod urzędem. Poza tym jeśli kupowane auto nie było zarejestrowane na osobę, od której zostało kupione, należy przy zakupie sprawdzić ciągłość umów. Można bowiem sprzedać auto przed rejestracją na siebie, wówczas jednak należy oddać posiadane umowy dotyczące auta, aby była ciągłość umów od właściciela w dowodzie rejestracyjnym auta do kupującego.
tego wlasnie szukalem! czytelnie i do rzeczy! Dzięki!