Jak wybrać regały magazynowe?

Regały magazynowe to wielopoziomowe konstrukcje, dzięki którym można zadbać o sprawne składowanie towarów. Dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa modele zapewniają m.in. lepsze zarządzanie zasobami, odpowiednią organizację przestrzeni magazynowej, a co za tym idzie również optymalizację wydajności i zwiększenie produktywności. Jednak, aby z ich pomocą osiągnąć opisane rezultaty, trzeba poświęcić chwilę na dobór właściwych produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Zastosowanie regałów magazynowych

Przeznaczenie regałów magazynowych jest niezwykle szerokie i znajdują one zastosowanie we wszystkich przedsiębiorstwach, gdzie konieczne jest bezpieczne przechowywanie produktów. Dzięki nim można z powodzeniem zabezpieczyć np. dokumenty, pudełka z towarem czy ciężkie przedmioty na paletach. W zależności od tego, jakie materiały będą przechowywane trzeba zwrócić uwagę na to z czego wykonane są regały magazynowe, jakie mają maksymalne obciążenie, wymiary konstrukcji oraz liczbę półek, ich rozstawienie oraz sposób montażu. 

Wybierając wyposażenie magazynu, warto mieć na uwadzę jego wielkość i przeznaczenie. Trzeba również zastanowić się, jak składowane przedmioty mają opuszczać firmę. Strategia pobierania i wydawania asortymentu to bowiem kluczowy czynnik, który pozwala skutecznie wykorzystać powierzchnię magazynu – mówi Mirosław Stańczyk, ekspert firmy EMPORO. – Wyróżniamy trzy główne koncepcje logistyczne: FIFO, FEFO i LIFO. Najczęściej w magazynach stosuje się zasadę FIFO, oznaczającą, że towary najdłużej przechowywane są wydawane w pierwszej kolejności. FEFO jest stosowana głównie w magazynach spożywczych – najpierw są wydawane produkty, których data ważności jest najkrótsza. Ostatnią z koncepcji, LIFO, stosuje się w magazynach najrzadziej.

Regały półkowe

To jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów regałów. Regały półkowe świetnie sprawdzą się w magazynach, na zapleczach punktów handlowo-usługowych oraz w innych miejscach, gdzie przechowuje się komponenty o małych rozmiarach. Wiele modeli ma możliwość regulowania wysokości półek, dzięki czemu można całkowicie wykorzystać przestrzeń. Aby ułatwić pracownikom pobór produktów, warto zdecydować się na regały z pochyłymi półkami. Ich konstrukcja zapewnia doskonałą orientację i stały dostęp do materiałów, które znajdują się z brzegu. Niektóre z nich są również wyposażone w listwy rolkowe, co sprawia, że magazynowane przedmioty samoistnie zjeżdżają w kierunku odbioru.

Regały paletowe

Regały paletowe to drugi najpopularniejszy rodzaj regałów. Te konstrukcje umożliwią inteligentne przechowywanie palet, na których można umieszczać towary w ilościach hurtowych tj. produkty spożywcze czy materiały budowlane. Takie rozwiązanie znacznie optymalizuje proces kompletacji i wysyłki towarów np. do sklepów stacjonarnych. Z tego powodu regały paletowe są chętnie stosowane w przedsiębiorstwach specjalizujących się transportem oraz logistyką, działających w systemie FIFO.

W artykule przedstawiliśmy dwa najczęściej wykorzystywane regały magazynowe. Jednak na rynku można znaleźć znacznie więcej modeli, które pomogą zorganizować przestrzeń w magazynie. Niektóre marki oferują specjalistyczne rozwiązania tj. metalowe regały higieniczne, regały z możliwością przesuwania czy regały na niebezpieczne substancje chemiczne. Należy jedynie pamiętać, że każdy model powinna charakteryzować wysoka jakość i wytrzymałość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj