Transport morski – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Gdy czas dostawy nie jest najważniejszy, warto rozważyć skorzystanie z transportu morskiego. Jest to tańsza alternatywa dla przewozów samochodowych i kolejowych. Sprawdź, jakie jeszcze zalety ma takie rozwiązanie.

Jak wygląda transport morski ładunków?

Relokacja ładunków może odbywać się przy mocy różnych środków transportu. Najczęściej firmy spedycyjne korzystają z frachtu kołowego, który jest wygodny, ponieważ samochodem można dojechać stosunkowo szybko praktycznie w każde miejsce.

Jednak czasami bardziej opłacalny może być transport morski, który również ma wiele zalet. Fracht morski realizowany jest za pomocą różnych jednostek pływających: kontenerowców, masowców, tankowców, drobnicowców czy chemikaliowców. Dlatego można nim przewieźć praktycznie każdy rodzaj ładunku.

W przeciwieństwie do innych rodzajów transportu, nie ma tu żadnych ograniczeń. Na statek można załadować niebezpieczne chemikalia, gabaryty czy setki ton innego towaru. Jednak w przypadku produktów wrażliwych na wilgoć należy pamiętać o ich odpowiednim zapakowaniu i zabezpieczeniu.

Transport morski, obok śródlądowego, jest rodzajem żeglugi, którą można dodatkowo podzielić na krajową, przybrzeżną oraz międzynarodową. Fracht morski wykorzystywany jest głównie do przewozu dużej ilości towaru na znaczne odległości.

Zalety transportu morskiego

Z transportu morskiego korzystają między innymi firmy handlujące z partnerami z Dalekiego Wschodu. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przez przedsiębiorstwa z różnych branż, które doceniają jego liczne walory. Do zalet frachtu morskiego należy zaliczyć:

  • możliwość dotarcia do wielu miejsc,
  • niskie koszty przewozu,
  • duża pojemność,
  • bezpieczeństwo transportu.

Bez obaw o drogę

Jedną z głównych zalet transportu morskiego jest fakt, że statkiem można dopłynąć w bardzo wiele miejsc. Dlatego cel podróży morskiej może być praktycznie dowolny, pod warunkiem oczywiście, że w danym miejscu znajduje się port morski.

Natomiast inne rodzaje frachtu często mają ograniczenia na przykład w postaci braku linii kolejowej lub nawet sieci dróg. Tymczasem fracht morski może dotrzeć do wielu zakątków świata – do wybrzeży Afryki, Azji, a nawet na Antarktydę.

Odpowiednia cena

Za fracht morski zapłacisz stosunkowo mało. Wynika to przede wszystkim z faktu, że statek dalekomorski ma najczęściej bardzo dużą pojemność, co przekłada się na niskie koszty jednostkowe transportu. Ponadto zużycie paliwa również jest niewielkie, biorąc pod uwagę tonaż jednostki.

Dlatego przewóz ładunku transportem morskim należy do najtańszych. Jest to więc szczególnie polecana opcja, gdy nie zależy Ci na czasie, a priorytetem jest niski koszt dostawy. Z frachtu morskiego mogą na przykład skorzystać firmy, które mają przewidywalne harmonogramy produkcji i z dużym wyprzedzeniem mogą zamówić towar.

Pojemność statku

Transport ładunku drogą morską odbywa się przeważnie przy użyciu olbrzymich jednostek pływających. Są to przede wszystkim: kontenerowce, drobnicowce, masowce oraz tankowce. Największy obecnie na świecie kontenerowiec ma pojemność 23 964 TEU, co oznacza, że taka liczba standardowych kontenerów zmieści się na jego pokładzie.

Dla porównania jeden pociąg może maksymalnie przewieźć 50 kontenerów. Ponadto na statku zmieszczą się ładunki gabarytowe, o nietypowych kształtach. Nie ma właściwie pod tym względem żadnych ograniczeń.

Bezpieczeństwo ładunku

Transport morski należy do najbezpieczniejszych gałęzi logistyki. Jednostki pływające poruszają się stosunkowo wolno i z daleka widać przeszkodę. Dlatego do wypadków dochodzi bardzo rzadko.

Nie oznacza to jednak, że na morzach i oceanach nie występują żadne zagrożenia. Są to przede wszystkim niebezpieczeństwa związane ze zjawiskami pogodowymi, a także zagrożenia związane z uszkodzeniem statku lub ładunku.

Sprawdź ofertę firmy RGW Express na https://www.rgw-express.pl/oferta/transport-morski/.

Wady transportu morskiego

Fracht morski pomimo licznych zalet ma też swoje mankamenty. Jedną z głównych wad jest czas dostawy. Statki potrafią płynąć nawet kilka miesięcy z miejsca załadunku do punktu docelowego, zawijając po drodze do wielu portów.

Jeśli więc czas dostawy jest dla Ciebie bardzo ważny, lepiej skorzystaj z innego rodzaju frachtu. Przewóz ładunku drogą morską wiąże się też z ryzykiem uszkodzenia towaru i jego zawilgoceniem. Dlatego koniecznie zadbaj o właściwe zabezpieczenie ładunku.

Kto może pomóc w załatwieniu transportu morskiego?

Decydując się na transport morski, skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy spedycyjnej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszelkie procedury celne i podatkowe zostaną załatwione sprawnie, a towar bezpiecznie dotrze na miejsce.

RGW Express to licencjonowany spedytor mający wieloletnie doświadczenie w transporcie morskim. Firma świadczy usługi w zakresie spedycji międzynarodowej, dostarczając towary praktycznie do każdego portu na kuli ziemskiej.

Renomowany spedytor oferuje między innymi transport pełnokontenerowy (FCL 20 ft, 40 ft oraz 40 ft HC i RF).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj