Właściciele aut, którym zależy na doskonałej kondycji swojego pojazdu dobrze wiedzą, jak uciążliwe są nawet minimalne zadrapania czy zabrudzenia na karoserii. W celu zabezpieczenia powierzchni samochodu, coraz więcej Polaków korzysta z folii ochronnych. Jest to niemal niewidoczny element zabezpieczenia samochodu, o którym warto pomyśleć, szczególnie przed nadchodzącą zimą.
Charakterystyka folii ochronnej
Co takiego wyróżnia folię ochronną do samochodu, że przekonuje do siebie coraz bardziej pokaźne grono? Wśród cech charakterystycznych, które wpływają na uznanie tej formy ochrony auta są z pewnością wytrzymałość i grubość warstwy ochronnej, mianowicie powinna ona wytrzymać w każdych warunkach atmosferycznych i przez długi czas. Uznaje się, że folia o grubości od 150 do 300 mikronów jest optymalna do praktycznie każdego lakieru. Na korzyść folii PPF wpływa również fakt, że posiada ona zdolności samoregeneracyjne. Oznacza to, że folia pod wpływem ciepła i czasu regeneruje się, usuwając przy tym wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które na niej powstały. Nie trzeba zatem jej wymieniać po każdym zabrudzeniu czy zarysowaniu. Istnieje możliwość zdjęcia folii w dowolnym momencie, bez narażania się na uszkodzenie lakieru samochodowego.
Zastosowanie folii ochronnej
Jak już sama nazwa wskazuje, folia ochronna PPF (ang. Paint Protection Film) służy do zabezpieczenia lakieru samochodu przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niej zewnętrzna część samochodu będzie odporna na wszelkie otarcia na parkingach, odpryski kamieni, czy grad. Co ciekawe, ze względu na jej uniwersalność, estetykę i fakt, że jest praktycznie niezauważalna, obecnie stosowana jest już nie tylko w przypadku samochodów. Zabezpieczanie foliami PPF jest coraz powszechniejsze w przypadkach samolotów, motocykli, rowerów, urządzeń elektronicznych, a nawet mebli.
Co można okleić folią ochronną?
Myśląc o zastosowaniu folii ochronnej w swoim aucie, warto zastanowić się nad tym, jakie części karoserii najlepiej będzie okleić. Jeśli chodzi o możliwości, to są one nieograniczone. Najlepiej zakleić te części auta, które są najbardziej wystawione na uszkodzenia, piaskowanie, odpryski, czy czynniki atmosferyczne. Najczęściej oklejanymi elementami zewnętrznymi zatem są:
- maska,
- zderzaki,
- lusterka,
- lampy,
- progi i drzwi.
Podsumowanie
Jak widać, szerokie zastosowanie i uniwersalność folii ochronnej sprawia, że jest ona dzisiaj stałym elementem wyposażenia samochodu. Warto się nią zdecydować, aby nie przejmować się każdym, nawet najmniejszym zarysowaniem lakieru, ponieważ dzięki folii ono zaraz zniknie.