Co to jest holowanie i kiedy jest potrzebne?

Z pewnością każdy wie czym jest i na czym polega holowanie pojazdów. Można holować pojazdy osobowe, dostawcze, a nawet duże pojazdy ciężarowe czy przyczepy kampingowe. Holowanie pojazdu to nic innego jak transport samochodu, którzy nie może samodzielnie poruszać się po drodze, ze względu na uszkodzenie po wypadkowe bądź inna usterkę, która przytrafiła się kierowcy podczas jazdy. Tutaj warto zaznaczyć że na autostradach samodzielnie holowanie aut nie jest dozwolone, dlatego pomoc drogowa jest niezbędna. W tym celu wystarczy zadzwonić po 112 bądź znaleźć numer do obsługi autostrady. Jeżeli poruszamy się standardową drogą ekspresową bądź drogą lokalną, wystarczy że skontaktujemy się ze swoim ubezpieczycielem, który pokieruje całą sprawą i wezwie odpowiednią pomoc.

Co zrobić, gdy holowanie okaże się konieczne?

Kiedy samochód ulegnie na drodze jakiejś awarii bądź kiedy będziemy uczestnikami zdarzenia drogowego, pomoc firmy holowniczej może okazać się niezastąpiona. Czasami pomoc drogowa może naprawić usterkę na miejscu, choć jest to tylko możliwe w dozwolonych miejscach, takich jak parkingi, prywatne garaże, posesja domu prywatnego, z reguły jednak pomoc holowa odholowuje samochód do najbliższego warsztatu samochodowego wskazanego przez właściciela pojazdu.

W zależności od tego jak trudna do naprawienia jest awaria samochodu, pomoc holownicza może odjąć decyzję o naprawie na miejscu bądź holowaniu pod wskazany adres. oczywiście im bliżej będzie holowany samochód, tym lepiej, pomoc drogowa i holowanie jest z reguły płatne od kilometra wykonywanej usługi.

Niezbędna pomoc drogowa

W wielu przypadkach kierowcom wydaje się, że mogą jechać dalej bądź że mogą samodzielnie odholować samochód do warsztatu samochodowego. Warto jednak podkreślić, że pomoc drogowa w sytuacji wypadku drogowego na trasie szybkiego ruchu jest nie tylko niezastąpiona, ale przede wszystkim obowiązkowa. Nie wolno bowiem holować samochodów samodzielnie na takich trasach, dlatego trzeba wezwać specjalistów. W poszukiwaniu profesjonalnej pomocy drogowej i najlepszej lawety w mieście, zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie lawetawarszawa24.pl.

Kiedy wezwać pomoc drogową?

Jeżeli tylko nasz pojazd zostanie uszkodzony i stanie się to podczas jazdy drogami lokalnymi, ekspresowymi bądź na autostradzie, warto zadzwonić po pomoc drogową. Zanim jednak to uczynimy, pamiętajmy o włączeniu świateł awaryjnych oraz ustawieniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od uszkodzonego pojazdu. Jeżeli wypadek zdarzy się na autostradzie, może przyjechać tylko laweta z pozwoleniem holowania na drodze szybkiego ruchu, określają to szczególne przepisy ruchu drogowego.

Samo zdarzenie drogowe, w wyniku którego zostaje uszkodzony samochód, nie zobowiązuje do wzywania pomocy drogowej. Czasem bowiem samochód może mimo wszystko samodzielnie jechać dalej bądź inny samochód osobowy może holować uszkodzony samochód do warsztatu samochodowego. Istnieją jednak takie przypadki, kiedy nie ma możliwości prowadzenia uszkodzonego auta bądź samodzielnego holowania. Dotyczą one autostrad i dróg ekspresowych.

Na tego rodzaju drogach trzeba skorzystać z usługi holowania i mogą to zrobić tylko zarejesrtowane firmy holownicze, posiadające uprawnienia do holowania właśnie na autostradach. W takiej sytuacji należy zadzwonić po pomoc drogową i bardzo dokładnie wskazać swoją lokalizację, obecnie istnienie możliwość wysyłki pinezki lokalizacyjnej, co bardzo ułatwia odnalezienie uszkodzonego auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj