Era elektrycznych samochodów – teraźniejszość czy przyszłość?

Naszym zadaniem, jako konsumentów jest dbanie o środowisko naturalne. Musimy zwracać na to, co się dzieje dookoła nas. W odpowiedzi na zagrożenia płynące w związku zbyt dużą emisją spalin do środowiska naturalnego producenci samochodów postanowili wprowadzić na rynek znacznie bardziej ekologiczne praktyki – samochody hybrydowe i elektryczne. Czy takie rozwiązania mają sens? Czy sprawdzą się w naszym codziennym życiu?

Co musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych?

Samochody elektryczne pobierają energię z akumulatora. Cały system elektryczny ma własny system chłodniczy, który zabezpiecza przed ewentualnymi awariami baterii (przegrzaniem się). Rynek samochodów elektrycznych szybko się rozwija. Kiedyś nie były one w stanie przejechać zbyt dużych dystansów. Dzisiaj na jednej baterii są w stanie pokonywać nawet 400 km dystanse, a ładowanie trwa około 30 minut (w niektórych modelach około godziny). Wszystkie te czynnik sprawiają, że wraz z rozwijającą się infrastrukturą samochody elektryczne stają się częścią naszego życia, co więcej – nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Czy elektryczne samochody w przyszłości zdominują obecny rynek?

Wydaje nam się, że samochody elektryczne, w końcu zdominują rynek motoryzacyjny. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień. Obecnie szacuje się, że około 1% samochodów na świecie to elektryki, niezbyt dużo? Jeżeli spojrzymy jednak na prognozy, rozwój infrastruktury i ilość zamówień samochodów elektrycznych w stosunku do spalinowych (7,2%) to zaczyna się robić ciekawiej. W tej chwili koszt samochodu elektrycznego jest zbliżony do kosztu samochodu spalinowego, a niższe koszty utrzymania rekompensują ewentualną różnicę w cenie. Wraz z rozwojem technologii akumulatorów, można zakładać, że samochody elektryczne mogą dodatkowo stracić na cenie (czyli być osiągalne dla większej ilości osób).

Rodzaje elektrycznych samochodów

Wyróżniamy trzy główne typy elektrycznych samochodów:

  • Pierwszy typ to, BEV (Battery Electric Vehicle) ma tylko silnik lub silniki elektryczne, akumulatory i nie posiada silnika spalinowego. Idealnym przykładem może tutaj być Volvo XC40 Recharge.
  • Drugi typ to Hybryda typu plug-in(PHEV). Auto tego typu posiada silnik spalinowy i elektryczny, którego baterie mogą być doładowywane zewnętrznym źródłem energii.
  • Ostatnia, trzecia kategoria to hybryda(HEV) zasilana również silnikiem spalinowym i elektrycznym, którego nie da się naładować zewnętrznym źródłem energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj