Jakie należy mieć uprawnienia do holowania samochodów

Kiedy samochód ulegnie wypadkowi i wzywana jest do jego holowania laweta, warto wiedzieć że nie każdy może taką lawetę prowadzić. Bezwzględnym uprawnieniem jest oczywiście prawo jazdy kategorii B, jeżeli jednak laweta jest ciężka niż 75o kilogramów, oprócz prawa jazdy potrzebne są odpowiednie uprawnienia na kierowanie pojazdem wyposażonym w przyczepę. To uprawnienie określone jest znacznikiem B96. I to jeszcze nie wszystko. Nie każdy bowiem wie, że jeżeli laweta wraz z ładunkiem nie przekroczą 3500 kilogramów, także zwykłe prawo jazdy kategorii B wystarczy.

Uległeś wypadkowi samochodowemu? Zamów holowanie z pewnego źródła

Jeżeli twój samochód brał udział w kolizji drogowej bądź wypadku samochodowym i nie jest możliwa jego dalsza podróż, koniecznie zamów holowanie samochodu warszawa z pewnego źródła. Po pierwsze laweta powinna przyjechać na czas, po drugie masz prawo do sprawdzenia kierowcy lawety, czy posiada wszelkie potrzebne uprawnienia. Dodatkowo możesz wystąpić o wycenę całości usługi na piśmie, aby po zakończonym holowaniu nie płacić więcej niżeli było to ustalone na początku. Ważne jest, aby holowanie przebiegało bezpiecznie i do wskazanego warsztatu samochodowego, gdzie będzie możliwa jego naprawa. Jeżeli samochód nie nadaje się do jazdy i jedyne co możemy zrobić, to go zezłomować, musimy odwieźć go na najbliższy parking bądź do swojego domu, gdzie zostanie wykonana ekspertyza ubezpieczyciela.

Jakie jeszcze uprawnienia na lawetę są konieczne?

Wspomnieliśmy już o prawo jeździe kategorii B oraz o dodatkowych uprawnieniach na prowadzenie tego rodzaju pojazdów, to czy będą one potrzebne jest uwarunkowane przepisami prawnymi. Jeżeli bowiem dla przykładu pojazd holowany jest cięższy od lawety, osoba prowadząca ją musi posiadać oprócz prawa jazdy kategorii B, dodatkowe uprawnienie B96 bądź prawo jazdy B+E. bez tych uprawnień nie wolno mu zabierać ciężkich samochodów, może to bowiem grozić mandatem, a także kolejnym wypadkiem.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na umowę, którą podpisuje z nami osoba prowadząca lawetę. Czy gwarantuje nam ubezpieczenie samochodu na czas transportu, co wchodzi w cenę usługi oraz jak dużo będziemy musieli za całą usługę zapłacić. Zanim zdecydujemy się na konkretną usługę lawety, pamiętajmy aby sprawdzić wszystkie warunki opisane powyżej.

Co dają dodatkowe uprawnienia na lawetę?

Jeżeli kierowca lawety zajmuje się przewożeniem bądź holowaniem tylko małych samochodów, nie musi interesować się poszerzaniem swoich uprawnień. Jeżeli jednak kierowca lawety chciałby przewieźć pojazd dostawczy, musi pamiętać że masa pojazdu nie może być wyższa od masy całkowitej lawety. Po jej przekroczeniu kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B+E bądź kategorii B96. Auto laweta to nic innego jak przyczepa i wprawie drogowym właśnie tak jest traktowana, jeżeli chodzi o uprawnienia na konkretny tonaż. Tak samo jak kierowca może bez uprawnień dodatkowych przewozić niewielkich rozmiarów przyczepę, podobnie kierowca lawet może transportować małe samochody, nie przekraczające wagi lawety oraz łącznej wagi 3500 kilogramów.

Zapamiętaj, kiedy ulegniesz wypadkowi, pierwszy telefon jaki wykonasz powinien być do twojego ubezpieczyciela. Często bowiem holowanie samochodu Warszawa jest wliczone w koszt ubezpieczenia, wtedy to ubezpieczyciel wzywa wóz holowniczy. Jeżeli nie masz w pakiecie holowania, musisz zadbać o to samodzielnie, dzwoniąc do firmy sprawdzonej i zaufanej, aby koszt całej usługi holowania był jak najmniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj