Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym powinien pamiętać każdy pracodawca, ale też pracownik. W robotach drogowych występuje stosunkowo duże niebezpieczeństwo, stąd też należy przestrzegać odpowiednich procedur, które regulują przepisy. Zacznijmy od tego, że na takie prace trzeba uzyskać pozwolenie na budowę i sporządzić plan BIOZ dostosowany do specyfiki wykonanych robót. Dziś skupimy się na tym, jakie zasady bezpieczeństwa trzeba wprowadzić przy takich pracach.
Zasady bezpieczeństwa w pracach drogowych
Warto wiedzieć, że nadal obowiązuje rozporządzenie Ministrów Administracji oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 10 lutego 1977 r. W rozporządzeniu znajdują się informacje o tym jakie warunki musi spełnić pracownik, by móc wykonywać roboty na drodze. Przede wszystkim do takich prac może być zatrudniona osoba, która spełnia wymagania określone w taryfikatorze kwalifikacyjnym dla danego stanowiska pracy. Dodatkowo przed podjęciem takiej pracy pracownik musi zostać w pełni przeszkolony. Jednocześnie zakład pracy jest zobligowany do opracowania instrukcji techniczno-ruchowej dla danego stanowiska oraz wykonywanych prac. Pracownik musi też uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prac, gdzie poziom zapylenia, ale też hałasu jest wysoki. Dodatkowo kierownik zarządzający bądź kierownik zakładu pracy musi regularnie dokonywać kontroli stanowisk i instruować pracowników, przedstawiając im zasady bezpiecznego wykonywania wszystkich prac.
Strój roboczy i ochronny
Każdy pracownik w miejscu pracy musi odbywać regularne szkolenia, ale też musi być właściwie przygotowany pod względem ubioru. Wiadomo, że w przypadku robót drogowych ryzyko może być stosunkowo duże i z tego też powodu pracownicy powinni posiadać elementy odblaskowe na odzieży roboczej, dzięki którym są widoczni dla kierowców czy innych uczestników ruchu. Odzież powinna być dostosowana do temperatury panującej na dworze. Ubrania robocze powinny być stosunkowo przewiewne latem, zaś zimą muszą gwarantować ochronę przed mrozem. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że materiał, z którego wykonana jest odzież robocza powinien mieć mocne szwy i być dodatkowo wzmocniony w miejscach kolan czy łokci. W przypadku prac wykonywanych na kolanach dodatkowo pracodawca musi zapewnić pracownikom ochraniacze. Nie można też zapominać o właściwym obuwiu roboczym. Dobrze sprawdzi się obuwie z podnoskiem metalowym lub kompozytowym, a także wkładką antyprzebiciową. Obuwie powinno być odporne na nacisk wynoszący 15 kN. Dzięki temu stopy są chronione przed uszkodzeniem czy zmiażdżeniem przez upadek ciężkiego przedmiotu na stopy. Na głowach pracowników drogowych powinny znajdować się kaski. Ponadto tam, gdzie istnieje duże zapylenie czy ryzyko uszkodzenia wzroku pracownicy powinni stosować okulary ochronne. Przy użyciu wiertarek udarowych i młotów pneumatycznych przydadzą się także słuchawki ochronne i rękawice robocze.
Efektywność i bezpieczeństwo pracy, czyli dlaczego tak duże znaczenie mają opony przemysłowe
Czasami pracodawcy zapominają o tym jak ważny jest regularny przegląd maszyn budowlanych. Warto pamiętać, że właśnie dzięki regularnym kontrolom można uniknąć przestojów w pracach. Ale duże znaczenie mają też opony przemysłowe. Powinny być one najwyższej jakości. Dzięki temu zapewniają większą efektywność w pracy, a przy tym zużycie paliwa jest mniejsze, co również pozwala ograniczyć koszty. W tym przypadku trzeba też pamiętać o właściwym stopniu napompowania opon, co także zwiększa przyczepność. Tutaj świetnie sprawdzą się radialne opony do koparko ładowarki, wywrotki, koparki kołowej czy walców drogowych.
Właściwe oznaczenie terenu budowy
Nie można jeszcze zapomnieć o właściwym oznaczeniu terenu budowy. W tym przypadku muszą się tam znaleźć właściwe znaki drogowe, a także tablice informacyjne i tablice budowlane, a także barierki ochronne. W wielu przypadkach jeżeli na danym terenie ma odbywać się ruch trzeba zastosować sygnalizację świetlną. Można również stosować pachołki, tam gdzie prace budowlane czy remontowo-budowlane postępują szybko.