Ubytki lakieru to coś, co dotyka każdego posiadacza auta. O otarcie drzwi lub zderzaka nie jest trudno podczas parkowania na ciasnych miejscach postojowych w galeriach handlowych czy centrach miast. Nawet najbardziej ostrożne osoby nie są w stanie uniknąć kamieni wylatujących spod kół mijanych samochodów. Na szczęście nie każda ryska wymaga wizyty w warsztacie lakierniczym. Jeśli szkody nie są duże, naprawę ubytków lakieru samochodowego możesz wykonać samodzielnie. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.
Mierz siły na zamiary
Zanim przystąpisz do naprawy, postaraj się obiektywnie ocenić szkodę i własne umiejętności. Bez profesjonalnego sprzętu i stosownego doświadczenia nie zabieraj się za poważne ubytki. Pamiętaj, że z rozległą korozją czy wgnieceniem karoserii najlepiej udać się do lakiernika. Nieumiejętne działanie może się niestety zakończyć powiększeniem szkody i podniesieniem ostatecznych kosztów jej usunięcia. Niezależnie od tego, kto zajmie się naprawą, postaraj się działać jak najszybciej. Odsłonięta blacha łatwo koroduje, a obszar objęty rdzą szybko się powiększa. Bez odpowiedniego zabezpieczenia nawet niewielki odprysk może okazać się groźny dla karoserii Twojego auta!
Co będzie Ci potrzebne?
Zacznij od przygotowania wszystkich potrzebnych preparatów i akcesoriów. Lista zakupów chemii blacharsko-lakierniczej będzie zależeć od rodzaju ubytku. Do wstępnego oczyszczenia bardzo zniszczonej powierzchni lub usunięcia dużych rys przyda się gruby papier ścierny (80–360), a do wyrównania podkładu przed lakierowaniem papier wodny (500-800). Przy niewielkich rysach potrzebna będzie pasta lekkościerna, a do uzupełnienia ubytków szpachla. W większości przypadków na liście zakupów znajdzie się również podkład, przemywacz i oczywiście sam lakier. Pamiętaj, że do naprawy ubytków lakieru samochodowego potrzebujesz również zadaszonego miejsca – parking pod blokiem to zdecydowanie za mało! Zaopatrz się również w cierpliwość. Nakładaj cieniutkie warstwy poszczególnych preparatów, zachowując odpowiednie odstępy czasu. Każda z nich musi dobrze wyschnąć!
Jak wybrać odpowiedni lakier?
W sklepach dostępne są niewielkie słoiczki lakierów zaprawkowych, które nakłada się specjalnym pędzelkiem. Idealnie nadają się do napraw punktowych na mniej widocznych elementach. Na większych powierzchniach lepiej sprawdza się lakier w sprayu, który nie pozostawia smug ani zacieków. Warto zainwestować w zestaw, który zawiera lakier zaprawkowy wraz z wykańczającym lakierem bezbarwnym. Zastanawiasz się, jak wybrać kolor, aby po malowaniu ubytek nie wyróżniał się na tle reszty karoserii? Podczas zakupu wystarczy podać sprzedawcy kod koloru auta. Znajdziesz go na tabliczce znamionowej, której umiejscowienie różni się w zależności od producenta i modelu samochodu.
Naprawa ubytków lakieru samochodowego – zarysowania
W przypadku płytkich rys z naprawą ubytków lakieru samochodowego powinien poradzić sobie każdy. Jeśli uszkodzona została tylko powłoka bezbarwna i podkład nie jest widoczny, reperacja nie będzie trudna ani droga. Wystarczy pasta lekkościerna! W zależności od producenta i wielkości opakowania zapłacisz za nią od kilku do kilkudziesięciu złotych. Naprawę płytkich rys zacznij od dokładnego mycia i osuszenia uszkodzonej powierzchni. Następnie miękką szmatką rozetrzyj pastę aż do uzyskania połysku i… gotowe!
Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli rysy są głębokie i sięgają aż do blachy. W takiej sytuacji zacznij od oklejenia lakieru wokół ubytku taśmą malarską i oczyszczenia powierzchni papierem ściernym 360. Następnie odtłuść powierzchnię przemywaczem (np. benzyną ekstrakcyjną), aby nakładane preparaty dobrze przywarły do powierzchni. Na koniec zagruntuj miejsce uszkodzenia podkładem (najwygodniejszy w użyciu jest podkład w sprayu), a po jego wyschnięciu nałóż lakier.
Naprawa ubytków lakieru samochodowego — wytarcie lakieru
Przetarcia najczęściej pojawiają się w miejscach, o które ocieramy się podczas wsiadania i wysiadania z auta – na progach, słupkach czy drzwiach. Jeśli na powierzchni nie pojawiła się jeszcze rdza, naprawa ubytków lakieru samochodowego tego typu jest bardzo prosta. Miejsce przetarcia wystarczy oczyścić i odtłuścić przemywaczem, a następne nałożyć nowy lakier. W przypadku korozji konieczne będą dodatkowe kroki, analogiczne do poniższego opisu.
Usuwanie pęcherzyków rdzy
Małe pęcherzyki rdzy z łatwością usuniesz samodzielnie, ale z większymi polecamy udać się do profesjonalisty. Mogą nawet wymagać wstawienia łaty! Problematyczny fragment karoserii oklej dookoła taśma malarską i oczyść do gołej blachy grubym papierem ściernym. Następnie nałóż podkład antykorozyjny, a po jego wyschnięciu lakier.
Planujesz naprawę swojego auta? Wszystko, co potrzebne, znajdziesz na nocar.pl.