Auto zawsze traci na wartości – niestety od tej prawidłowości nie ma zbyt wielu wyjątków. Oprócz samochodów zabytkowych lub rzadkich, poszukiwanych przez kolekcjonerów okazów, trzeba się liczyć z tym, że już pierwsze otwarcie drzwi sprawia, że z auta ucieka przynajmniej kilka procent wartości. Jakie czynniki wpływają na cenę samochodu?
Nowe tracą najwięcej
Najbardziej na straty narażone są auta prosto z salonu, co może dziwić, zważywszy na fakt, że mowa o pojazdach, które charakteryzują się najlepszym stanem technicznym na rynku. Mimo tego w ciągu roku stracić możemy od 10 do 20% oryginalnej ceny, po trzech latach trzeba liczyć się ze stratami sięgającymi nawet 50%, natomiast po pięciu latach wyparuje 60 do 70% pierwotnej wartości. Związane jest to z dwoma głównymi czynnikami, pierwszym z nich jest komfort kierowcy. Wybierając auto z salonu, płacimy nie tylko za sam pojazd, znaczek na masce, czy wyposażenie, ale również za świadomość, że nowy samochód nie ma ukrytych wad, a wszystkie jego części znajdują się w doskonałym stanie. Również możliwość wyboru parametrów auta – modelu, rodzaju jednostki napędowej czy dodatkowego wyposażenia – stanowi element składowy finalnej ceny w salonie.
Wszystkie powyższe czynniki prowadzą do drugiej przyczyny gwałtownej utraty wartości przez nowe samochody – psychologicznej różnicy w postrzeganiu samochodu z salonu i używanego. Niezależnie od tego, czy auto było eksploatowane przez rok, czy siedem lat, będzie traktowane przez potencjalnych nabywców jako pojazd z drugiej ręki. Jeżeli wystawimy roczny samochód na sprzedaż w cenie zbliżonej do salonowej, oglądający ofertę klient prędzej wyłoży nieco więcej pieniędzy, aby cieszyć się nowym autem od autoryzowanego dealera. Trzeba też dodać, że sprzedaż auta tuż po nabyciu z salonu budzi podejrzenia u nabywców – koniec końców, co może skłonić właściciela do pozbycia się auta, które powinno być wciąż w bardzo dobrym stanie? Jedynie poważne mankamenty, co stanowi również ostrzeżenie dla kupców. Jeżeli jednak trzeba sprzedać takie auto, skup aut Piaseczno zaoferuje rzetelną wycenę oraz błyskawiczną obsługę zleceń.
Wyposażenie i stan techniczny
Wbrew pozorom bogate wyposażenie w aucie bardzo szybko przestaje odgrywać znaczącą rolę w utrzymaniu wysokiej ceny, wręcz przeciwnie – przykładowo skórzana tapicerka w Audi A4 po roku warta jest zaledwie połowę swojej ceny, po trzech latach traci 65% wartości, a po pięciu ulatnia się kolejne 10%. Nawigacja satelitarna w tym samym modelu po pięciu latach traci 80% oryginalnej ceny, znacznie lepiej natomiast trzymają się pakiety wyposażeniowe, podobnie jak rozwiązania mechaniczne, takie jak dwusprzęgłowe skrzynie biegów – te tracą „zaledwie” 50% wartości po pięciu latach.
Ogromny wpływ na cenę auta ma również sposób użytkowania. Nie bez przyczyny samochody flotowe cieszą się złą reputacją, gdyż są to pojazdy, które mają przejechaną ogromną ilość kilometrów i to często w ciężkich warunkach – zwłaszcza dotyczy to samochodów firm budowlanych oraz dostawczych. Brak udokumentowanej historii napraw lub wymiany części to kolejny czynnik, który wpływa na obniżenie wartości auta.