Awaria auta na drodze – co trzeba wiedzieć? Jak sobie poradzić?

Awaria auta może się zdarzyć właścicielowi nawet nowego pojazdu. Takie sytuacje są nie tylko nieprzyjemne i powodują stres, lecz również wiążą się z dodatkowymi kosztami, zarówno holowania, jak i naprawy auta.

Aby zaoszczędzić sobie zarówno zbędnego stresu, jak i niespodziewanych kosztów, np. mandatu za nieprawidłowe holowanie pojazdu, warto wiedzieć, jak się zachować i co zrobić, gdy auto odmówi posłuszeństwa na drodze, w tym na autostradzie.

Zatrzymanie w odpowiednim miejscu

Usterka w samochodzie, która pojawia się nagle i wyklucza uruchomienie pojazdu, zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach. Jeśli do takiej sytuacji dochodzi w mieście warto spróbować zatrzymać auto w takim miejscu, by nie utrudniało ono poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli zaś pojazd utknie na autostradzie, należy go zatrzymać na pasie awaryjnym, jak najbliżej barierek oddzielających jezdnię od pobocza.

Najlepszym rozwiązaniem jest przemieszczenie auta na najbliższy parking, MOP (miejsce obsługi podróżnych) bądź inne miejsce poza autostradą, w którym można bezpiecznie zatrzymać samochód. Jednak w przypadku opisanej sytuacji na autostradzie, gdy auto jest całkowicie unieruchomione, pozostaje jedynie wspomniany pas awaryjny.

Bezpieczeństwo podróżujących i innych uczestników ruchu drogowego

Po pozostawieniu auta we wskazanym miejscu należy zadbać o bezpieczeństwo własne, ale i trzeba mieć na uwadze, że na drodze kierowca i ewentualnie jego pasażerowie nie są sami. Obok poruszają się inne pojazdy, na drogach ekspresowych i autostradach dodatkowo przemieszczają się z wysokimi prędkościami.

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego obowiązkiem jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego za unieruchomionym pojazdem, w odległości 100 metrów od niego. Zanim jednak kierowca zmierzy się z tym krótkim odcinkiem, by właściwie ustawić trójkąt ostrzegawczy, powinien on założyć kamizelkę odblaskową. Akurat ten element nie należy do obowiązkowego wyposażenia auta, jednak zdecydowanie warto go mieć przy sobie. To minimalny wydatek, za to w dużym stopniu zwiększający bezpieczeństwo osoby poruszającej się po pasie awaryjnym, szczególnie gdy jest ciemno.

W obliczeniu odległości 100 metrów od auta pomoże kierowanie się słupkami znajdującymi się przy drodze. Są one ustawione dokładnie co 100 metrów. Aby dojść do odpowiedniego punktu, w którym ma zostać ustawiony trójkąt ostrzegawczy, najlepiej jest poruszać się za barierkami oddzielającymi jezdnię od pobocza. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że któryś kierowca nie zauważy unieruchomionego pojazdu lub dostrzeże go zbyt późno, co może się skończyć uderzeniem i groźnym wypadkiem.

Czas na pomoc profesjonalistów

Na autostradzie, zanim kierowca przystąpi do ewentualnej naprawy czy np. wymiany opony, o sytuacji powinien poinformować zarządcę drogi. Dzięki temu miejsce zdarzenia zostanie odpowiednio zabezpieczone i oświetlone, aby było jeszcze lepiej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kolejny krok to skorzystanie z profesjonalnej pomocy drogowej. Holowanie na własną rękę wymaga doświadczenia, umiejętności oraz zastosowania odpowiednich akcesoriów. Poza tym nie zawsze samodzielne holowanie jest dopuszczalne. Nie wolno tego robić np. na wymienionej autostradzie. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Kompleksową ofertę holowania i innych usług dodatkowych można znaleźć na stronie https://asysta.bielsko.pl/. To rozwiązanie na każdą kieszeń, a do tego gwarancja, że wszystko przebiegnie sprawnie i bez ryzyka otrzymania mandatu, np. za nieprawidłowe holowanie.

Fachowa pomoc drogowa – kiedy jeszcze warto skorzystać?

Wbrew pozorom zaangażowanie firmy oferującej pomoc drogową przydaje się nie tylko wtedy, gdy niezbędne jest holowanie. Tego typu firmy zajmują się wieloma usługami związanymi z naprawą usterki na miejscu bądź pomocą w innym zakresie związanym z pojazdem.

Poza holowaniem można zatem liczyć na:

  • organizację transportu na terenie kraju i poza jego granicami
  • pomoc w wymianie przebitej opony
  • dowiezienie brakującego paliwa
  • naprawę usterki na miejscu, o ile jest to możliwe
  • awaryjne odpalanie samochodu
  • i wiele innych.

Stawiając zatem na pomoc oferowaną przez taką firmę jak Asysta Bielsko, można liczyć na sprawne poradzenie sobie z unieruchomionym pojazdem, niezależnie od powodów zaistnienia takiej sytuacji. Co więcej, pomoc drogowa dostępna jest przez całą dobę, także w dni wolne od pracy oraz święta.

Jeśli zatem na drodze w mieście, na drodze ekspresowej bądź autostradzie zdarzy się, że samochód odmówi posłuszeństwa, dla oszczędności własnych nerwów, ale i zminimalizowania ryzyka zbędnych wydatków, najlepiej postawić na fachowe usługi firmy oferującej pomoc drogową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj