Złomowanie bez katalizatora – czy jest możliwe?

Katalizator, jako element układu wydechowego pojazdu, odgrywa kluczową rolę w redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To także bardzo kosztowna część, która w Polsce często pada ofiarą kradzieży z aut, pozostawionych np. na publicznych parkingach. Z tego powodu wiele osób pyta, czy można zezłomować samochód bez katalizatora. Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

Czym jest katalizator?

Katalizator to komponent samochodowy, który odgrywa kluczową rolę w redukcji emisji szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu i tlenki węgla. Jego zadaniem jest przekształcanie tych substancji w mniej toksyczne związki, co ma istotny wpływ na jakość powietrza oraz nasze zdrowie.

W Polsce wciąż często dochodzi do kradzieży katalizatorów. Dlaczego ten proceder jest tak popularny? Katalizator z powodu swojej skomplikowanej budowy oraz zastosowanych w nim materiałów, które są kosztowne i wymagają zaawansowanych procesów produkcyjnych, jest drogą częścią samochodową. Wspomniane materiały to często metale szlachetne, takie jak: platyna, pallad, rod oraz cer.

Czy można zezłomować pojazd bez katalizatora?

Twój samochód padł ofiarą złodziei katalizatorów? A może samodzielnie chcesz wymontować i sprzedać ten element przed złomowaniem? Tego rozwiązania akurat nie polecamy – jest ono w Polsce nielegalne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu Twoje auto nie ma katalizatora, wciąż możesz oddać je do stacji demontażu pojazdów.

Auto nie musi być kompletne, by móc je zezłomować. Choć może to budzić pewne wątpliwości, to warto zaznaczyć, że przepisy polskiego prawa nie stanowią przeszkody w demontażu i recyklingu samochodu, nawet jeśli brakuje w nich katalizatorów. Tutaj jednak pojawia się kilka dodatkowych uwag, o których warto pamiętać, decydując się na taki krok.

Co trzeba wiedzieć o kryterium masy pojazdu?

Stacja demontażu pojazdów, taka jak np. skup aut w Gorzowie Wielkopolskim, przyjmie samochód pozbawiony katalizatora bez problemu, o ile spełnione jest pewne kluczowe kryterium. Mianowicie, pojazd musi mieć co najmniej 90% swojej pierwotnej masy.

Samochód, trafiając do auto skupu, zostanie zważony. Jeśli jego masa jest niższa niż 90% deklarowanej w dowodzie rejestracyjnym, musisz dopłacić różnicę. Wysokość tych opłat zależy od obecnej sytuacji rynkowej i polityki konkretnej stacji demontażu, jednak zwykle koszty mieszczą się w granicach kilkudziesięciu groszy za każdy brakujący kilogram.

To oznacza, że jeśli samochód został zdekompletowany, pozbawiony katalizatora lub innych kluczowych podzespołów, może się okazać, że kryterium masy nie zostanie spełnione i trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. Niemniej, wciąż będziesz mieć możliwość złomowania takiego pojazdu.

Dlaczego warto oddać pojazd bez katalizatora do auto skupu?

Oddając samochód bez katalizatora do takiego miejsca, jak skup aut w Gnieźnie Scrabcar, wybierasz wygodne oraz odpowiedzialne rozwiązanie zarówno dla Twojego portfela, jak i dla środowiska. Profesjonalna stacja demontażu pojazdów nie tylko zapewni złomowanie zgodne z przepisami, ale także pomoże w uzyskaniu dokumentów. potwierdzających likwidację pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj